Fontos már az elején megemlíteni, hogy a lejárt, illetve a már nem használt gyógyszereket kidobni, lehúzni a wc-n, esetleg a mosdókagylóba önteni nem szabad!

Ha az ember otthon elkezd szelektálni, rendet tenni a fiókokban szekrényekben esetleg táskákban, találhat gyógyszereket melyeket már nem tud használni hisz lejárt, vagy olyat, amelyet egy akut problémára kapott és már valószínűleg nem fog használni a későbbiekben. Mondanom sem kell, hogy ezeket a gyógyszereket beszedni nem szabad csak azért, hogy ne vesszen kárba a pénz, amit elköltöttünk rá!

Mint mindennek ennek is megvan a helyes eljárása, hogy hogyan lehet biztonságosan megsemmisíteni ezeket az anyagokat, ugyanis a vízben kioldódnak és veszélyeztetik a vízi élővilágot, hatalmas károkat okozva ezzel például azoknak az élőlényeknek, amelyek szűrőtáplálkozást folytatnak (halak, kagylók) mivel a tápcsatornájukba bejutva akár gyulladás is kialakulhat. Mára már megoldott a lejárt szavatosságú vagy nem használt gyógyszerkészítmények biztonságos gyűjtése, amely 2005-ben indult el. Ezeket a készítményeket le tudjuk adni a gyógyszertárakban, bedobhatjuk az ott található hulladékgyűjtő dobozokba. Nem csak a gyógyszertárak, de azok az üzletek is ahol gyógyszerkészítményeket forgalmaznak, kötelesek az üzletükben tartani ilyen dobozt, amennyiben nem találjuk, kérjük az ott dolgozók segítségét!

A forgalmazó helyeknek megvan a lehetőségük arra, hogy eldöntsék a gyűjtődobozokat a raktárban helyezik el, vagy az officinában. Amennyiben a raktári elhelyezést választják, úgy az ott dolgozó gyógyszerésznek kell leadni a már nem használt terméket. Ennek az előnye például, hogy a dobozokba csak olyan készítmény kerülhet, ami oda tartozik és így a betegek sem férhetnek hozzá.

A másik opció amikor az officinában található a doboz, és egyszerűen csak bedobjuk oda a hulladékot. Miután ezek a dobozok megteltek, lezárják őket és elküldik egy kifejezetten erre szakosodott cégnek (pl:Recyclomed Kft), ahol elégetik a gyógyszerhulladékot az erre kijelölt helyen.

Felmerülhet a kérdés, hogy vajon mindent bedobhatunk-e ugyanabba gyűjtődobozba?

Lényegében igen, de például, ami tűz-és robbanásveszélyes (pld: spray) és az injekciós tűket nem tehetjük a dobozokba. Ezeket az erre kialakított veszélyes hulladéktároló dobozokba kell elhelyezni, amelyeket rendelőkben, kórházakban találunk. Azonban a kábítószernek minősülő termékeket ezektől is külön kell kezelni, mindenképp le kell adni az ott dolgozó szakszemélyzetnek, ugyanis ezeket külön adminisztrálják, elkülönítve szállítják és semmisítik meg a többitől.