Gondolhatnánk – a címet olvasva – hogy minek?! Nos, nagyon egyszerű a válasz: a magas ára miatt. Sokszor mondják szüleink, nagyszüleink, hogy a szupermarketekben kapható méz nem is rendes méz. Mi az, hogy nem rendes méz? Akkor mi? Már hogy ne lenne az, hiszen rá van írva?!… De a „méz” feliraton kívül nem biztos, hogy más megegyezik az üveg tartalmával.

Sajnos egyre gyakoribb eljárás a méz hamisítása. Háromféle folyamatot különböztetnek meg. Képesek hamisítani az eredetmegjelölést, pontosabban a földrajzi és a botanikai megjelöléseket. Vagyis nem onnan származik, és nem abból van, mint ami rá van írva.

Második technika a cukorszirup alkalmazása. Történhet direkt és indirekt módon a hamisítás. Direktnek az tekintjük, amikor a cukorszirupot a mézhez keverik, indirekt eljárásban a cukrot a méheknek adják, mint táplálék.

A harmadik, és egyben a legkomolyabb módszer, a gyantaszűréses technológia. A mézet felmelegítik, mikro szűrőkön átpréselik kivonva belőlük a felesleges vizet, szerves és ásványi anyagokat. A végeredmény egy a méznél világosabb, cukorszirup lesz, amiből minden hasznos anyag hiányzik.

Ezért javaljuk azt, hogyha biztosak szeretnénk lenni a fogyasztói cselekedetünkben méz vásárlásakor, akkor azt tegyünk inkább termelőnél. De ha szükséges néhány alapvető tulajdonságot mi magunk is ellenőrizhetünk.

  1. Ha feltűnően olcsó akkor már jó okunk van az aggodalomra, inkább keressünk másikat, ha tehetjük.
  2. A hamisított méz sokkal folyósabb, mint az eredetié. Az igazi méz nyúlósabb és sűrűbb
  3. A hamis méz sokkal élénkebb, világosabb színű.
  4. Az igazi méz néhány hét elteltével bekristályosodik – kivételt jelent az akácméz. Ettől függetlenül ugyanolyan jó és fogyasztható, mint előtte.
  5. Az hamisított méz íze jellegtelen. Sokkal inkább olyan, mintha cukrot fogyasztanánk.

Ha ezeket ismerve megyünk vásárolni, akkor sokkal biztosabbak lehetünk magunkban és a döntéseinkben. Hiszen máris egy lépéssel közelebb kerültünk a tudatosság felé!