Orthorexia. Te hallottál már róla?

A mai rohanó világban egyre nagyobb hangsúlyt kap az egészséges életmód. Hiszen a sok stressz a mindennapokban leterheli szervezetünket, amit valahogy kárpótolnunk kell számára. Mi sem jobb megoldás a stresszkezelésre, mint a mozgás vagy a megfelelő élelmiszer megválogatása?!

Nos, azonban van ennek egy „sötét” oldala is. Te hallottál már az orthorexiáról? Nem, ez nem egy új század béli humbuk, ami a fogyasztótársadalom egy újabb rétegét szeretné valamivel megvásárolni. Ez valóban egy mentális deficit, amiről fontos beszélni!

Az orthorexia az evészavarok egyik fajtája. Lényege, hogy aki ebben szenved az kényszeresen törekszik az egészségre. Nem jelent olyan nagy veszélyt, mint pl. az anorexia, viszont a kényszeres táplálék ellenőrzése (forrás, mennyiség, minőség) könnyedén okozhat tápanyaghiányos állapotot.

Az emberi kapcsolatokra is hatással van, hiszen kinek van kedve olyan emberrel ebédelni vagy csupán egy kávét meginni, aki megvetve néz és „kiselőadást” tart arról, hogy mennyire nem egészséges, ha ebéd urán még fojtásnak megeszünk egy szelet csokit. Lehet, hogy nem is tudjuk, hogy nem az a célja, hogy megtérítsen minket, hanem csak pszichés betegséggel küzd, de lehet, hogy még ő sem tudja.

Az orthorexiás élete nem szól másról, mint az edzések túlhajszolásáról, a táplálékkiegészítőkről, a címkék tanulmányozásáról és a testi jólét örökös fenntartásáról. Fontos, hogy ha szerettünk ilyesmi tüneteket produkál akkor beszéljünk vele és ha úgy látjuk szükségesnek kérjünk orvosi segítséget is. Az egészség fontos, de nem szabad átesni a ló túloldalára!