Egy-egy dekorkozmetikum megvásárlásánál nagyon sok mindent próbálunk figyelembe venni. Szerintem, aki járt már drogériában, annak nem kell megmagyarázni a pálmaolaj, állatkísérlet, kőolajszármazék és egyéb kifejezéseket. Sok esetben ezeket kerüljük, de amit talán már kevesebben veszünk figyelembe az a csomagolás.

A mindennapi használati cikkek közül is a kozmetikumok azok a termékek, amelyek indokolatlanul sok csomagolóval vannak borítva. Ha csupán egy parfümöt veszünk figyelembe, akkor láthatjuk, hogy az üvegtégelyen kívül még egy papírdoboz, sőt még egy műanyag fólia is védi. De egyéb krémeket tekintve, a tégelyek szintén hasonló csomagolás mellett még egy alufólia réteggel is szembe találkozhatunk. Természetesen fontos, talán az egyik legfontosabb az ilyesfajta termékek higiéniai protokoll megőrzése, viszont nem tévedek sokat, ha azt mondom, hogy ezt kevesebb csomagolóanyaggal is meg lehetne valósítani.

Tovább megyek! Vannak olyan jól ismert gyártók, amelyek már nagy lépéseket tettek a fenntartható csomagolás irányába. Az egyik márka visszagyűjti, majd újrahasznosítja az elhasznált termékek flakonjait és tégelyeit; a másik márka pedig Magyarországon úttörő volt a „pőre” tisztálkodószerek értékesítésében. Elsőkként vezették be a tömbszappant, a szilárd sampont és tusfürdőt is.
Egy harmadik nagy nemzetközi kozmetikumokat gyártó cég is ígéri, hogy 2025-re minden terméküket újrahasznosított műanyagba fogják a polcokra kihelyezve árulni.

Budapesti üzletekben már találkozhatunk olyan utántöltőgépekkel is, amelyek a kiürült és kitisztított flakonokba öt fajta terméket képes utánpótolni. Legyen ez sampon, kézmosó vagy tusfürdő változatai – köszönhetően egy francia márkának.

Talán igaz az a szójárás, hogy a vállalkozások korát éljük, de talán nem is baj addig, amíg olyan törekvésekkel állnak elő a kisvállalkozók, mint a környezettudatosság. Mivel napjainkban a hazai kozmetikumkészítők már nagyobb arányban „gyártanak” fenntartható – vagy legalábbis arra törekvő – szépségápolási termékeket. A törekvés legfontosabb szempontja, hogy károsanyag-mentes legyen, és amennyire lehet csökkentsék a csomagolóanyagok alkalmazását.

Szerencsénkre azért itthon is találkozhatunk olyan üzletekkel, amelyek teljesen zero waste módon dolgoznak. Itt nem csak a termékek csomagolására kell most gondolnunk, hanem az egész munkafolyamatra is! Mindazok mellett, hogy az összes termék teljes mértékben természetes anyagokból áll, és a csomagolásuk is lebomló még az ügymenetel is papírmentes. Csupán akkor használnak papírt, ha valóban nélkülözhetetlen a kézbesítéshez, gondolva itt a termék- és futárcímkékre. A feladásra szánt dobozokat a szomszédos vállalkozásoktól gyűjtik be, amelyet újrahasznosítva adnak fel. Talán a mai világban ennél jobban már nem is tudna megvalósulni a fenntarthatóság ebben az iparágazatban.

Hiába nem érhető még el minden településen az ilyesfajta szaküzletek, de az internet és az utánajárás lehetőségével könnyen bárki tudatosabb vásárlóvá válhat. A zero waste egy lehetőség a mindennapi élet megkönnyítésére, amit igenis figyelembe kell helyeznünk. A fenntartható natúrkozmetikumok által nem csak a bőrünk lélegezhet fel, hanem bolygónk is!