A 2000-es évek elején meghirdetésre került egy program, amely azzal a céllal jött létre, hogy a fenntartható épületeket rangsorolhassak. Elsősorban a „fenntarthatóbb” épületek mérése és osztályozása volt az, amit szem előtt tartottak a program alkotói. Az osztályozás során el lehet érni ezüst, arany vagy platina minősítést is, amely azért szolgál, hogy más szemszögből is képesek legyünk meglátni egy-egy épület valós értékét. A lényeg itt az épület és a környezet közti kapocs. Hogy mennyire van összhangban a környezettel és a környezet lakóival; ezt a vizsgált tényt számszerűsítik.

Komoly kritériumrendszer alapján kell az ilyen épületeket megalkotni, hiszen a tervezésre, a kivitelezésre, a karbantartásra és a működésére is fontos elveket kell előtérbe helyezni. A rendszer alapja a lumen-, víz-, energiahasználat, de ide soroljuk még a természetes fény kihasználását és a megújuló energiát is.

Az akkori kialakított kritériumrendszer napjainkban már azért néhány változáson átesett. Sokan úgy ismerik a programot, hogy „Élő épület kihívás”. Kihívás, hiszen olyan feltételek listája sorakozik egy épület megépítéséhez, amely alapvetően sem egyszerű, de így még inkább igényli a kooperálást a környezettel és a kollégákkal.

Az „Élő épület kihívás” egy épületminősítésre szolgáló program, amelyben vannak alapelvek és teljesítménykategóriák. A hét kategóriát másképp, hét sziromnak is szokták nevezni. Elsődleges célja a hét sziromnak, hogy az építészet által okozott negatív környezeti hatásokat csökkenteni tudják. Továbbá az újratermelésre helyezi a hangsúlyt, hogy a környezeteket és emberi közösségeket újra megtöltsék élettel.

Az építészet célja a minőségi munka, hogy az elkészült építmények, mint erdőként tudjanak szolgálni. Úgyis kifejezhetnénk magunkat, hogy pozitív többlettel szeretné kárpótolni az eddig okozott negatív hatásokat. Gondolva itt a megújulókkal termelt energiára, ami több mint amennyit elhasznál vagy a pozitív hulladékfelhasználásra, amely képes táplálni a földet.

Ezen épületek olyan inspirációkkal bírnak, amelyek által új szemlélettel lehet az építészetre tekinteni. Lehetőséget nyújt az innovatív, környezetbarát épületek támogatására és megvalósítására. Teret ad a tudatosságnak és a mindennapi életterek kihasználásának is egyaránt. A 21. században ez a fajta építészet jelenti és tükrözi az igazi fenntarthatóságot.