Talán nem egy mindennapi téma maga a chiphiány, de jelen van és valóban komoly problémát jelent. Elsősorban nem a hétköznapi kispolgárt érinti közvetlenül, de annál inkább a modern gazdaságokat taszítja kudarcba. A chiphiány 2020-ban a covid-világjárvány beköszöntével kezdett égetővé válni társadalmunk számára.

Az elsődleges ok a chiphiány kialakulása miatt, hogy a kereslet jócskán meghaladja a kínálatot. Nem véletlen, hogy a nyugati országokban ma már várólista van létrehozva azok számára, akik esetleg új autót, játékkonzolt vagy akár grafikus kártyát szeretnének vásárolni. De lássuk be ez a magyarázat így azért elég hiányos…

Lehet nehéz elhinni, hiszen már mondhatni lezárult egy nehéz időszak mindannyiunk életében és magunk mögött tudhatjuk a koronavírus-járványt, de nem minden téren. Mivel a globális chiphiány kialakulását olyan tényezők befolyásolták, amelyek ide vezethető vissza.

Csak hogy értsük:

2020 elején a karanténozások miatt az autógyártó cégek leálltak a chiprendelésekkel, mivel rohamosan csökkenni látszódta a járművek eladása. Ezzel párhuzamosan számos országban „home office”-ba küldték azokat a munkavállalóikat, akiket csak tudtak. Illetve több száz millió diák kényszerült otthoni tanulásra. Ebből mind az következett, hogyha az autók iránt nem is, de a személyi számítógépek (PC) iránt kimagaslóan megnőtt a kereslet világszerte, így a félvezetőgyártóknak lépéstartani szinte lehetetlen volt. A félvezetőknek muszáj volt ez a keresletet kielégíteni a lehetőségeikhez képest, de ez azzal járt, hogy más iparági igényeket szinte semmibevéve 2020 második felében tudnak csak neki látni a gyártásnak.

Oké, tudjuk a problémát, tudjuk hogy most is jelen van és azt is, hogy miért. Na de meddig kell még a chiphiány hátrányaival szembenéznünk?

Egy tajvani vállalat felmérése szerint a globális félvezetők hiánya 2022 második felére redukálódni látszik. A felmérés elsősorban Kínát helyezi elsőhelyre, és azt vezeti fel, hogy a tavalyi év végéhez viszonyítva már látható a kereslet-kínálatban a kiegyenlítődés viszonya. 

A chipgyártás további támogatásra számíthat az Európai Bizottságtól, hiszen 43 milliárd euróval igyekszik támogatni mind állami és magánberuházások révén. Reméljük elegendő lesz, hogy a világ többi részéhez feltudjon zárkózni Európa és a 10%-os gyártást minimum 20%-ra emeljük.