Már hetek óta dübörög a nyár, napról napra melegszik a hőmérséklet és egyre több helyen kerülnek elő a fényvédőszerek is. Így talán nem is lehetne aktuálisabb a naptej mivoltáról beszélnünk egy kicsit.

Bizonyos időközönként felröppen a hír, mi szerint súlyos környezetkárosító hatásai vannak a naptejnek, összetevői az emberre és környezetére is ártalmasak. Bizonyos országokban már betiltották azon naptejek használhatóságát, amelyek tartalmaznak oxibenzont és oktinoxát. Ezek az anyagok súlyosan károsítják a korallokat, a vízi élővilágot és veszélyesek a tengeri ökoszisztémákra, amelyek amúgy is nagyon törékenyek.

Ha utazni tervezünk akkor vegyük figyelembe a tilalmi intézkedéseket, mivel számos helyen komoly hangsúlyt fektetnek rá, többek között Egyesült Államokban a Virgin- és Key West szigeteken, Hawaii-on, Palau szigetállamban, Hollandiához tartozó Karib-tengeri Bonaire szigetén, Thaiföldön és habár nem teljes Mexikóban tiltott, de számos turista paradicsomában viszont annál inkább.

Sokan ellenzik a tilalom fenntartását – többek közt nagy iparági cégek – mivel úgy tartják, hogy nem elég egyes alapanyagokat önmagukban vizsgálni, hanem más tényezőkkel együtt kellene szemügyre venni. De vannak, akiknek az emberi bőr egészségére hívják fel a figyelmet, hiszen nem lehet hagyni a nap sugarai ellen ne tegyünk valamit. Sokan aggódnak, hogy a tilalom miatt megnő a bőrrákos esetek száma. Bonyolítja a naptejhez való kapcsolatunkat az a tény, hogy az embernek szüksége van D-vitaminra, amelyet elsősorban a napsugárzásból tud megszerezni, másrészt a nap sugarai káros, ami ellen valahogy muszáj védekeznünk.

Nem könnyű számunkra és környezetünk számára sem megfelelő naptejet választanunk, de ha tehetjük akkor inkább részesítsük előnyben a fizikai fényvédőket, mintsem a kémiai kenceficéket. További óvintézkedés gyanánt a megfelelő D-vitamin megszerzéséhez nem menjünk napra 11 és 15 óra között, így bőrünket is nagyban megvédhetjük az erős sugárázások elől. Ha naptejet választunk akkor mindig olvassuk el figyelmesen az összetevők listáját, vagy ha tehetjük gyógyszertában vásárolva kérjük a gyógyszerész segítségét. Ne tévesszen meg minket a magas faktorszámú naptej sem és ne süttessük magunkat órákon át, mert a számok csak hamis biztonságérzetet keltenek bennünk.