A melegbeköszöntével egyre többen megyünk vízpart közelébe, hogy egy picit felfrissüljünk. Ilyenkor előkerülnek a felfújható matracok, vízi játékok, strandpapucsok és bikinik. Nem is gondolnánk, hogy mennyi veszélyes anyagot rántunk magunk köré, ugyanis ezen termékek meglepőmódon tartalmaznak a megengedettnél több veszélyes vegyi anyagot. Ennek érdekében a KEMI – svéd Vegyianyag-ügynökség, amely a kormány alá tartozó hatóságnak minősül – kutatást indított.

A kutatás során alapelvei közé tartozott, hogy olyan termékeket vizsgáljanak, amelyet a nyári szezonra készítettek a gyártók, és kifejezetten olcsó terméknek mondhat. A műanyag termékek esetében magas mértékben előfordult ftalátok, rövid láncú klórozott paraffinok, illetve néhány esetben az ólom és a kadmium is.

Ezek az anyagok mind komoly káros hatást gyakorolnak szervezetünkre és környezetünkre egyaránt. Az ólom egy mérgező anyag, amely károsítja az idegrendszert és negatív hatással bír a tanulási folyamatok elsajátítására. A klórozott paraffinok károsak a vízi élővilágra és feltehetően rákot okoz.
A ftalátoket elsősorban műanyagok lágyítására használják, de veszélyessége miatt betiltották 2014-ben a gyermekjátékok alkalmazásánál. A ftalátokat összefüggésbe hozták az ADHD-val, cukorbetegséggel, magasvérnyomással és meddőséggel is.

Jogos a kérdés, hogy akkor mit lehet tenni, ha ezek mégis a piacon vannak?!

Nos, vásároljunk olyan gyártótól, amelyek neve jól ismert és tudjuk, hogy stabilan működő vállalat, illetve törekedjünk a minőségre. Kérd az eladó segítségét vásárlás során, hogy a számodra szimpatikus termék tartalmaz-e bármilyen veszélyes anyagot. De talán a legfontosabb alapismérv, hogy NE vegyünk erősen vegyszerszagú terméket!

Gondoljunk a környezetünkre, hiszen károsítjuk vele, ha a szezon végén a természetbe szemétként kerülnek. Ha egy termékben megtalálható bármilyen vegyi anyag, akkor azt szinte lehetetlen fenntartható módon újrahasznosítani. Mindezek mellett gondoljunk magunkra is, hiszen nem vagyunk saját magunk ellensége sem… ugye?!