A rohanó világban megszokottá vált, hogy bizonyos időközönként elfáradunk, és egyfajta kimerültséget érzünk. Ha nincs meg a testi-lelki-szellemi harmónia, akkor pontosan ez fog történni. Nagyon nehéz „visszatalálni” magunkhoz, ha egyszer elfáradunk, legyen szó munkáról, iskoláról vagy csupán családi krízisről.  

Szerencsére szervezetünk képes arra, hogy jeleket adjon, ha már nehezen bírja a strapát. Ilyenkor észre kell venni magunkat, és külső segítséget kell kérni. Ha észleljük, hogy kimerültek, fáradékonyak esetleg gyakrabban leszünk betegek akkor nagyon hasznos, ha a természethez fordulunk, ugyanis számos olyan gyógynövényt találhatunk, amelyek segítenek helyreállítani szervezetünk energikusságát. De ezek nem csodaszerek, ha olyan életvitelt folytatunk, amely alapvetően káros magunkra és környezetünkre is, akkor ne várjunk csodát.

Méhpempő

Elsőkörben életvitelünket kell megváltoztatni. Figyelni kell a napi megfelelő folyadékbevitelre, az alkohol és zsíros ételek elkerülésére, és a dohányzás minden mértékű távoltartására. Legyen szó aktív vagy passzív dohányzásról, egyaránt károsító hatással bírnak. Ez nem egy dohányzás prevencióról szóló írás most, de akár még az is lehetne, viszont fontosnak tartom, hogy néhány szót ejtsünk milyen veszélyes. Nem kell bemutatni, hiszen sokszor hallhattuk már, hogy tüdőrákot okoz, de ez mellett ugyanúgy felel a koszorúér-betegségek kialakulásáért, az asztma kialakulásáért és súlyosabb, gyakoribb rohamokért. Akár csak az, aki dohányos közegben él, de nem dohányzik, ugyanúgy szenved a vele járó problémákkal, hiszen azoknál az embereknél gyakoribb a fülgyulladás, légúti fertőzések és ugyancsak asztma. Tehát ha egy családban valaki dohányos, akkor lényegében nem csak saját magát, hanem az egész családot mérgezi, és szervezetük energiaterhelhetősége miatta lankad.  A dohányosok szervezete folyamatos teherbírásnak van kitéve, ezért talán nekik kellene első körben a természethez fordulni vagy kezdetben nullára redukálni a füstölő pálcika fogyasztását. Visszatérve sokat tehetünk szervezetünk energiaszintjéért, ha odafigyelünk az étkezésre, sok gyümölcsöt, zöldséget és vitaminokat fogyasztunk. Prioritást élvez a vitaminok fogyasztásában a C- és D-vitamin, ezek normalizálják az anyagcsere folyamatokat, illetve a napi félórás mozgás szintén segíti szervezetünk munkáját.

Ha mind ezek figyelembevételével sem sikerül megtartani a harmóniát, akkor jöhet a természet ereje. Patikákban és bioboltokban találhatunk olyan készítményeket, amelyek a szellemi-, lelki- és testi stabilitásért felelnek.

De melyiket érdemes levenni a polcról?  

Ginkgo biloba

Ilyen lehet a ginzenggyökér, szekliceimola-gyökér, az indiai- és a brazil-ginzeng, vagy a napjainkban egyre többször hallott és alkalmazott maca (perui zsázsa) gyökér. Ezek mind stimulálják az immunrendszert, az agyi működést, fokozzák a fizikai teljesítőképességet és segítik az anyagcsere folyamatokat. Ha kifejezetten agyi stimulánsra van szükségünk, esetleg a közelgő vizsgaidőszak vagy valami új munkahelyi projekt miatt, akkor érdemes elsősorban a ginkgo levelet akár kapszula vagy por készítményként fogyasztani. De van a méheknek egy szuper aduászuk, ami szinte mindenre megoldást jelent. Az aminosavakat, ásványi anyagokat, vitaminokat és nyomelemeket tartalmazó méhpempő képes tartalmazni azokat, amelyek az emberi szervezet igényel. Érdemes évente 2-3 alkalommal kúraszerűen alkalmazni, hogy elérje a kívánt jótékony hatást. A pempő csodálatos tulajdonsága, hogy feltölti a szervezetet energiával, megszünteti a szülés utáni vérszegénységet, csökkenti a vérnyomást, véd az érelmeszesedés ellen, serkenti az anyagcsere folyamatokat és immunrendszer működését is egyaránt. Javallott a használata, ha szellemi megerőltetés és kimerülés áll fent vagy ha termékenységi problémákkal kell szembenéznünk.  

A környezetünk a segítségünkre van, csak meg kell tanulnunk felismerni és jól használni őket. Így saját magunk életétvitelét könnyíthetjük meg, és bátran nézhetünk majd szembe a mindennap okozta nehézségekkel.