Mi az? … megakadályozza a csatornák túlterhelését, a viharok okozta árvizeket a városok utcáin? … költséghatékony vízelvezetést biztosít?

Igen, ez az esőkert!

Az éghajlatváltozás következtében az esőzések gyakorisága, intenzitása, a lehulló víz mennyisége változékony. Jó, ha egy-egy heves esőzéskor lezúduló víztömeget kezelni tudunk, mégpedig úgy, hogy anyagi és környezetvédelmi szempontból is hasznunkra is legyen.

Az Egyesült Államokban fejlesztették ki a mára már világszerte kedvelt és sikeresen alkalmazható esőkert tájépítészetet, az élő biokémiai laboratórium kialakításának technikáját. Az esőkertben a növények és állatfajok zavartalanul élhetik világukat, miközben a vízben lévő szennyeződések viszonylag kis területen nagy hatékonysággal kiszűrődnek a lassan elszivárgó vízből, mielőtt az ismét visszakerül a talajba. Képes a nitrátok, nitritek, sőt az üzemanyag maradványból származó szénhidrogének 100 %-ának, a nehézfémek 90%-ának kiszűrésére.

Lehet saját esőkertünk?

Esőkertet könnyedén telepíthetünk kertünk egy részén, vagy akár az utcán a házunk előtt. A helykiválasztás legfőbb szempontja a kert fekvése, domborzata alapján történik. Azokban a természetes mélyedésekben, azokon az alacsonyabb fekvésű területeken, ahol egyébként is az ereszről, tetőről, járdáról, felhajtóról lefolyó esővíz tócsákban gyűlik össze.

Ezeken a helyeken célszerű kialakítani az esőkertet, s ha van rá mód, az ereszcsatorna levezető csövét meghosszabbítva ide vezethetjük. Hogy miért? Ezzel a megoldással az esővíz természetes környezetbe kerül és nem a szennyvízgyűjtőbe, lehetővé válik a víz természetes visszaszivárgása a talajba. A víz lassan, kiadós eső után is 1-2 nap alatt elszivárog, így nem kell tartanunk a szúnyogok esetleges elszaporodásától, hisz az esőkert nem egy tó a kertünkben. Csak agyagos talaj esetén szükséges gondoskodnunk a vízelvezetésről a pangás elkerülése végett.

Ültessünk az esőkertünkbe kevésbé igényes őshonos fajokat. Évelő növényeket, cserjéket vadvirágokkal társítva. Fa ültetését kerüljük ezen a területen!

Hamarosan madarak és pillangók örvendeztetnek meg bennünket, ők állandó csodálói az esőkerteknek.

Miért környezetbarát megoldás az esőkert?

Esőzés, vagy hóolvadás alkalmával a tetőkről vagy a felhajtókról elfolyó víz összegyűjti a szennyező anyagokat a környezetéből. Így a szemetet, a műtrágyát, az olajat, a vegyszereket, és a baktériumokat.

Ezekkel szennyeződve jut be a csapadékvíz a csatornákba, a tavakba és patakokba. Az esőkertek azáltal, hogy összegyűjtik az esővizet, lehetővé teszik a víz vegetáció általi szűrését és a talajba való visszaszivárgását. A szennyezőanyagokat ezek a folyamatok kiszűrik.

Erre nagy szükség is van, hiszen becslések szerint az összes vízszennyezés 70%-át teszik ki az esővíz elvezetése által szállított szennyező anyagok.

Az esőkertek nagy terhet tudnak levenni a csatornarendszerekről és megvédik házunk alapjait a szivárgó víztől.