Lehet sokan nem is gondolnánk, hogy a kertünkben vagy a közeli kis erdőkben mennyi „kincsre” lelhetünk néhány vadon termő növény formájában. Lehet, hogy épp, amit a kert rendbetételekor kigazoltunk fontos szerepe van az ökoszisztémában, sőt még a konyhában is hasznosítható lett volna.

A vadnövények fogyasztása nem egyértelmű. Fontos tisztában lenni, hogy van növény, amely teljesegészében fogyasztható, de vannak olyanok is, amiknek viszont csak bizonyos részei. Mindig azon részében van a legtöbb tápanyag, amely a legfejlettebb: rügyezéskor a rügyben, virágzáskor a virágában. Illetve hidegebb időkben – őszi és téli időszakban – a gyökereket érdemes begyűjteni.

Néhány hasznosítható vadnövény:

A csalán az, amely a reumán kívül még használatos vízhajtásra, ha teaként fogyasztjuk vagy akár vaspótlásra is – mivel minden zöld leves növénynek kimagasló a vastartalma, így természetesen a csalán sem marad ki a sorból.

A pitypang virágja hasonlóan fogyasztható teaként, mint a csalán. Friss levelei nagyon jó vitaminforrás lehet a téli időszakban, hiszen étvágygerjesztő hatással bír. A pitypangnak a virágától lefelé részei igen kesernyés ízűek, de annál jótékonyabban hathatnak szervezetünkre.

A medvehagyma vagy másik ismert nevén: vadfokhagyma az a növény, amelyet már mindenki szedett egy vasárnapi családi programon szinte biztosan. Fontos felhívni a figyelmet, hogy nagyon könnyedén összetéveszthető levele a gyöngyvirágéval, amely halálosan mérgező! Szokták mondani, hogy az orrunk nem téved – így hát mielőtt bármit is kezdenénk vele szimatoljuk meg alaposan.
A medvehagymából készíthető pesztó, pogácsa, tésztaszósz vagy csupán magában, nyersen is fogyasztható.

A lándzsás útifű szintén fogyasztható teaként, de kevesen tudják, hogy nagyon jó köhögésoldó készíthető a leveleiből, hogyha néhány napig mézben áztatjuk. Szinte észre sem lehet venni a különbséget a patikában kapható szirupok és az általunk készített útifű mézes oldat között.

A vadnövények gyűjtésekor fontos néhány dologra figyelni:

  • csak azokat a növényeket gyűjtsük, amelyekről 100%-ig biztosak vagyunk, hogy az amire gondoltunk
  • tiszta helyről szedjük őket, hiszen minden növény tárolja a levegőből elérhető mérgező anyagokat, azért fontos az, hogy honnan választjuk
  • fejenként 2 kilónál többet egy fajta növényből nem lehet gyűjetni