Az étkezés a magyar konyhákban hatalmas kultusszal bír, ugyanakkor az egészségtudat szempontjából a konyhákat meggátló szempont az az, hogy mikor lehet enni. Ez elsősorban a vacsora időpontját teszi kérdésessé, de most megpróbálunk belemerülni ebbe a témába is.

A legtöbb dietetikus úgy tartja, hogy a napi megfelelő étkezés időhöz kötött. Ébredés urán 2 órán belül kell megejteni a reggelit, napközben 4 óránként együnk és a vacsoránk időpontja ne haladja meg a 19 órát. Fontos, hogy a 4 óránkénti étkezés ne olyan legyen, amivel úgy érezzük, hogy a következő evés időpontjáig meg sem tudunk mozdulni.

Ezzel a fajta étkezési tervvel még úgy-ahogy ki is lehetne békülni, nade mi van az életmóddal és az életkori sajátosságokkal?! Ugyanis aki éjjel dolgozik – és lássuk be, sokan vagyunk – nekik teljesen máskor kell enniük. Viszont az biztos, ha egésznapra leosztva 4 óránként eszünk valamit, akkor estére kevésbé leszünk éhesek, mintha csak a három főétkezést tartanánk.

A vacsora időpontját befolyásolhatja még az esetleges egészségügyi problémák vagy a rendszeresen szedett gyógyszerek is.

A pihentető alvás érdekében fontos, hogy közvetlen lefekvés előtt ne együnk már lehetőleg semmit, különösen ne zsíros és nehéz ételeket. Dietetikusok szerint lefekvés előtt 2-3 órával nem javasolt enni semmit. Alvászavart okozhatnak a koffeines, cukros és alkoholos ételek/italok, szóval ezekre érdemes nagy hangsúlyt fektetni.

Viszont vannak kivételek, amelyek erősítik a szabályokat. Ha alacsony cukorszinttel küzdünk akkor a vacsora késleltetése még hasznunkra is válhat. Vagy az is előfordulhat, hogy megszokásból már szervezetünk számára természetessé vált a késői vacsora.