A stresszel, mint kifejezéssel, már minden ember találkozott. Sőt, szinte mindenki stresszel. A mai rohanó világban nem okoz meglepetést, ha idegességet vagy feszültséget érzünk egy adott helyzetben. De azért már kevesen tudjuk, hogy milyen folyamat zajlik le ilyenkor testünkben.

Stresszhelyzetben a halántéklebenyben lévő idegcsoport (amygdala) reagál és eldönti, hogy veszélyes-e vagy sem az adott helyzet. Ha úgy reagál, hogy veszélyes akkor a mellékvesénk elkezd kortizolt, azaz stresszhormont termelni. A stresszhormon hatására felgyorsul a szívverés, nő a pulzus, a vérnyomás és a cukorszint is. Így több vér kerül az izmokba, és megfeszülnek. Továbbá kitágulnak a pupillák és az érzékek kiélesednek. Ilyenkor az emésztőrendszer teljesen lelassul és a szervezet felkészülté válik arra, hogy reagáljon.

A stressznek számtalan tünete lehet. Ilyen pl. az izomfeszültség, ami általában nyak, vállak vagy fej tájékon jelentkeznek, ezek krónikus fejfájáshoz vezethetnek.

A keringési rendszerben gyulladások alakulhatnak ki, ami a szívrohamhoz vezethet. Az immunrendszer működése csökken, így előfordulhat, hogy gyakrabban leszünk betegek. Májunk több glükózt termel, ami a cukorbetegség kialakulásának kedvez. Gyakran alakul ki gyomorégés és reflux is.

Nem meglepő a stresszel járó hányinger és gyomorfájdalom, ami a későbbiekben fekélyt eredményezhet. Ha az idegrendszer túlműködik akkor gyakran jelentkezhetnek hangulatingadozások, alvászavar, de akár depresszió is. Nőknél befolyásolhatja a havi ciklust és csökkenti a szexuális vágyat.

Nagyon fontos, hogy képesek legyünk kezelni a stresszhelyzeteket akár életmódbeli változtatással, sportolással vagy önfejlesztő gyakorlatokkal. Ha szükségességét érezzük bátran keressünk fel szakembert, aki segítséget nyújthat számunkra.