Ha kellő gondossággal vagyunk citrusfánk felé, hamar észrevehetjük, ha nem érzi jól magát, ehhez leggyakrabban nem a kártevők vagy a kórokozók jelenléte vezet, hanem az általunk elkövetett nevelési hibák.

A gyökerek növekedésének elősegítése

Ha most vásároltuk citrusfánkat, akkor kétéves koráig csípjük le a fejlődő virágokat/gyümölcsrügyeket, hogy a fa minden energiáját olyan erős gyökerek fejlődésére fordíthassa, melyek elősegítik a növekedését, és a gazdag gyümölcstermést.

Tápláljuk őket kellő gondossággal

Ha hosszútávra cserépbe ültetjük, az ültetési keverékhez adjunk zeolit talajjavító ásványt. A zeolit ​​hatékonyabban tartja meg a tápanyagokat, mint cserépbe ültetéshez szánt általános földkeverékek, így öntözéskör hosszútávon több jut el a növény gyökereihez.

Óvjuk meg citrusfánkat

A citrusfélék meleg, napos, széltől védett helyen érzik magukat a legjobban, nem szeretik a hideget, különösen fiatal korukban. Ha hideg, hűvös helyen helyezzük el, érdemes fagy ellen védő növénytakarót használni. Ültessük jó vízelvezetésű talajba, mely sok szerves anyagot tartalmaz.

Ültessen jó, komposztált, jól lecsapolt talajba, sok szerves anyaggal. Távolítson el minden versengő növényt, mivel a citrusfélék sekély gyökerei gyűlölik a versenyt. Végül talajtakaróként használjunk  lucerna szénát, de tartsuk távol a törzsétől a rothadás megelőzése miatt.

Tartsuk távol a kártevőket

A citromfákat gyakran támadják meg kártevők és élősködők, súlyosabb  esetekben egy-két ágacska is teljesen elszáradhat. Ilyen élősködők a pajzstetvek, melyek előszeretett választják előhelyüknek a citromfa hajtásait. Nehezen kezelhető apró lárvái miatt, melyek védett helyekre fészkelik be magukat, így újra és újra képesek elszaporodni a növényen, ezért többszöri permetezés lehet csak eredményes ellene.

Ha még nem túl terebélyes a növény és az ágak kellő mértékben hozzáférhetőek, akkor mosószappanos folyadékkal és fogkefével érdemes végig dörzsölni minden levelét, hajtását, és a fás részeit egyaránt. A szappan lúgos kémhatásának köszönhetően a fogkefével helyükről kimozdított kártevőket elpusztíthatjuk. A rovarölő szerként használhatjuk a felszívódó hatású Mospilant, mely a citrusfán élő valamennyi egyedet elpusztítja. A kellő hatás elérése érdekében legalább 2-3 alkalommal érdemes megismételni a permetezést.