Számtalan írást olvashattunk már a műanyagok környezetünkre, az óceánokra, tengerekre és édesvizekre gyakorolt hatásaikról, azonban nem csak ebből a szempontból érdemes megfigyelni a műanyagokat. A nemek közt eltérést figyelhetünk meg a műanyagok emberi szervezetre gyakorolt hatásai között, kutatások szerint a műanyag évek óta az egyik legnagyobb veszélyt jelenti a nők egészségére.

Ennek az az oka, hogy a műanyagok egyes összetevői endokrin rendszert károsító anyagok, olyan anyagok, amelyek képesek megváltoztatni hormonrendszerünket, és olyan betegségeket okozhatnak, mint a rák, a hypothyreosis, vagyis pajzsmirigy-alulműködés, ezzel együtt mérgező hatással van a reprodukciós képességre.

Miért nem érinti nőt és férfit ugyanúgy?

1. Általában a nőknek több a zsírszövetük, mint a férfiaknak, és ez azért releváns, mert itt tárolja a szervezet a műanyagból származó mérgező vegyszereket.

2. Az első menstruáció napjától a menopauza eléréséig a nők érzékenyebbek a hormonális változásokra, mint a férfiak. Ezért jobban kitettek a műanyag összetevőinek vegyi hatásaira.

3. Szinte minden nap vegyszerek tucatjaival érintkeznek, így a műanyag alkotóelemeivel is, sokkal többször, mint a férfiak. Ennek oka, hogy sokkal több házimunkát végeznek és sokkal több szépségápolási terméket használnak.

Kozmetikai termékek

Egyes kutatások szerint az európai nők naponta átlagosan 15 kozmetikai terméket használnak, és 168 vegyi anyagnak vannak kitéve, míg a férfiak csak feleannyinak. Legyen szó a terméket borító csomagolásról, vagy magáról a termékről, a BPA vagy a ftalátok hatással vannak a nők egészségére. Nem beszélve arról, hogy a vegyipar szereplői az egyes termékeket külön-külön vizsgálják, de együttes hatásukat, az úgynevezett „koktélhatást” a szervezetre nem, így nem is tudjuk mit okoznak testünkben. Ezeknek a műanyagoknak ráadásul egyes szakmákban dolgozók különösen veszélyeztetettjei, kozmetikusok, fodrászok, sminkesek, manikűrösök stb.

Műanyag és a menstruáció

A világ lakosságának fele minden hónapban menstruál a reproduktív élete során. Ez egy olyan üzleti lehetőség, melyet a műanyag ipar sem hagyott parlagon heverni. A nők többsége élete során 10 000 és 20 000 tampont és eldobható egészségügyi betétet használ fel, mely nemcsak környezetvédelmi problémát okoz, de egészségügyi kockázatot is hordoz. A tamponok és az egyszer használatos egészségügyi betétek cellulózból, műanyagból és szintetikus szálakból készülnek, ezek az anyagok érintkeznek a bőrrel, és néha még a hüvely oldalához is hozzá tapadnak (műselyem tamponok esetében), ami komoly egészségügyi veszélyt jelent.

Hogyan lehet megóvni magunkat a műanyag ez hatásaitól?

1. Érdemes a műanyagoknak való kitettséget tudatosan csökkenti, a házimunka során használjunk szintetikus vegyi összetevőktől mentes, természetes anyagokat.

2. Érdemes odafigyelni a bőrápolási szokásainkra és ellenőrizni milyen összetevőjű termékeket használunk fel hozzá.

3. Figyelmet kell fordítani rá, hogy bevásárláshoz, vagy otthoni tároláshoz lehetőleg környezetbarát szatyrokat, zsákokat, tárolókat használjunk, lehetőség szerint műanyag csomagolás nélkül.

4. Próbáljunk ki természetbarát alternatívákat a menstruáció során, például biopamutból előállított tamponokat.