Az orchidea az egyik legcsodálatosabb virág, amelynek, ha ismerjük az igényeit és jól bánunk vele, sokféleségében sokáig gyönyörködhetünk.

1. Hagyjuk a helyén!

Legfontosabb, hogy ne változtassuk a helyét! Az orchidea nem szereti, ha más helyre kerül. Válasszunk úgy helyet számára, hogy figyelembe vesszük ennek a növénynek az igényeit.

2. Napoztassuk a gyönyörű szirmokért!

Keressük meg a lakás olyan pontját számára, ahol napi 8-12 órát napon tud lenni, így egészen biztos, hogy hamarosan megörvendeztet bennünket virágzásával. A hely kiválasztásánál vegyük figyelembe, hogy az orchidea nem szereti a huzatot és a dohányfüstöt sem.

3. Biztosítsuk számára a fotoszintézis lehetőségét!

Sokféle orchidea gyökere képes valamilyen szinten a fotoszintézisre. Ezért az átlátszó cserép a legmegfelelőbb számára. Egyes orchidea szakértők véleménye szerint kaspóba is beállíthatjuk az átlátszó cserépbe ültetett növényt, különösen, ha annak kiképzése biztosítja, hogy nem ér a felesleges vízbe a növény gyökere. Ez utóbbi utat keres magának és ki fog nőni fotoszintézis igénye miatt, ezeket semmiképpen sem szabad eltávolítani. Az orchidea szereti, ha a kilógó gyökérrészeket hidratáljuk úgy, hogy rendszeresen kezeljük vízpermettel, esetleg tápoldattal.

4. Semmiképp se öntözzük túl!

Várjunk a locsolással addig, míg teljesen kiszárad a földje. Nem szereti, ha pang a locsolóvíz a cserépben, gondoskodjuk arról, hogy a felesleget eltávolítsuk. Az orchidea nem kedveli a klórt, különösen a gyökerei számára ártalmas. A klór a vezetékes vízben mindenképpen megtalálható, de használhatunk összegyűjtött esővizet, vagy ha erre nincs módunk, néhány órán át hagyjuk állni a locsolóvizet, mialatt a klór egy része eltávozhat.

Ahhoz, hogy eldöntsük, szükséges-e locsolnunk, egyszerűen nézzük meg a gyökereit. Ha még zöldek, nem szükséges az öntözés, de ideje locsolni, ha már szürkésre változott a színük.

Be is áztathatjuk rövid időre, de utána hagyjuk távozni a felesleges vizet.

5. Figyeljünk a hőmérsékletre!

Nagyon jót teszünk az orchideának, ha tudjuk biztosítani számára a nappali és az éjszakai hőmérséklet-különbséget, ami ideális esetben 5-7 fok eltérés.

6. Várjunk a virágzásra türelemmel!

Azok az egyedek érettek a virágzásra, amelyeknek legalább 5-8 levele van. A túl fiatal növényünk nem képes még pompás virágzatot nyújtani.

7. Kinőtte a cserepet?

Átlátszó cserép esetén könnyebben tudjuk megfigyelni, hogy az orchideánk kinőtte-e esetleg a cserepet. Ha úgy ítéljük meg, hogy szükséges átültetni, mindenképpen csak egy mérettel nagyobb cserepet válasszunk számára.

8. Biztosítsunk párás környezetet!

Jó időben a leveleit permetezhetjük kézi spriccelővel, ha úgy látjuk, hogy a levegő hőmérséklete biztosítja a felszáradást. Ez azért fontos, hogy egy esetleges tartós nedvesség miatti gombás fertőzést megelőzzük.

9. Vigyük a szabadba!

Tavasz végén, nyár beköszöntével tegyük bátran ki a szabadba, a kertünkbe vagy a teraszunkra, egészen biztos, hogy megörvendeztet bennünket fejlődésével, virágzásával.