A lakosság háztartási gép fogyasztása nagymértékben tér el a korábbi évtizedekben megfigyeltekkel. A gazdaság globalizálása, a műszaki területeken bekövetkezett áttörések, a háztartások növekvő jövedelme és mérete mind fontos tényezője a kialakult fogyasztási szokásoknak.

Kimutatható, hogy az állami szféránál 2-6%-kal többet költenek a háztartások. Az erőforrások kitermelése, a fogyasztási cikkek előállítása és szállítása a világ minden régiójára hatással van. A környezetre gyakorolt hatások emberi fogyasztásból származó csökkentése csak az háztartások szokásainak megváltoztatásával érhető el.

Étkezési, ivási szokásaink mellett a háztartások környezetkárosító hatása az egyre nagyobb számban vásárolt elektromos és elektronikai árucikkek vásárlásának mértékével is kimutatható.

Egyre jobban felszereltek a háztartások gépekkel, így mosógéppel, hűtőgéppel, mikrohullámú sütővel, azonban ezeknek megközelítőleg a fele 8-11 évnél idősebb, így energiafogyasztása lényegesen magasabb.

A környezetvédelmi törekvések egyik iránya, hogy a régi, korszerűtlen technológiával gyártott, magas energiaigényű gépeket fontos lenne lecserélni korszerűbb, lényegesen alacsonyabb fogyasztású, energiatakarékos gépekre.

Ez esetben környezetvédelmi szempontból nagyon fontos két dologról gondoskodni.

Az egyik, hogy környezetvédő módon oldjuk meg a lecserélt eszközök, gépek megfelelő, kijelölt hulladékgyűjtő helyekre történő eljuttatását. Különösen azért, mert ezek az eszközök, gépek a környezetre gyakorolt káros hatású elemeket, alkatrészeket is tartalmaznak. Egyre többen vannak annak a tudásnak a birtokában, hogy az elektromos hulladékokat le lehet adni az elektronikai termékeket árusító üzletekben.

Elektronikai hulladék újrahasznosítás

Nagyon sokat tehetünk a környezetünk védelméért azzal is, ha a még működő gépeket átadjuk azoknak, akik szívesen fogadják, így nem a hulladékudvarokat terheljük és nem ösztönözzük a gyártókat egyre több termék előállítására. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ha új gépet vásárolunk, az csak indokolt esetben legyen nagyobb, mert a korszerűségéből adódóan ugyan energiát tudunk megtakarítani, de ha a méretét növeljük, annak a fogyasztása nyilvánvalóan magasabb lesz. Gondolnunk kell cserére akkor is, ha a háztartás létszáma csökken, mert ez esetben nem feltétlenül lesz szükség nagyméretű gépekre, így a kisebbé vált háztartás energiafelhasználása jelentősen csökkenthető. Érdemes figyelni a pályázati lehetőségeket. Már több alkalommal indult háztartási nagygép-csereprogram, melynek keretében számtalan korszerűtlen, magas energiaigénnyel rendelkező gépet sikerült a háztartásokban energiahatékony termékekre cserélni a lakosság körében.

A másik fontos dolog, hogy a törvényalkotók által hozott, hozandó döntések alapján az árucikkeket gyártó cégek gondoskodjanak arról, hogy a korszerű háztartási gépek akár 20 év múlva történő meghibásodása esetén a javításokhoz rendelkezésre álljanak a megfelelő alkatrészek. Ezzel elkerülhető lenne az eszközök, gépek ismételt cseréje.