A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából a WIPO GREEN online adatbázisában bemutatásra került a műanyaghulladék cseppfolyósítási klímabarát technológia.

A magas jövedelmű országok, a világ népességének mindössze 16 százalékát adják. Ennek ellenére a világ hulladékának körülbelül 34 százalékát ők termelik, amelynek mennyisége körülbelül 683 millió tonna.

A nagytömegű hulladéktermelők, a gyárak, a nagykereskedők környezetvédelmi és hulladékszabályozása egy folyamatos irányítási folyamat, ezzel szemben a hulladékot kisebb mennyiségben termelők esetén a hulladékkezelés nehezebben megoldható, mint például egy-egy háztartás vagy iroda esetén. Pedig egy modern háztartás vagy iroda jelentős mennyiségű hulladékot tud termelni, kezdve a műanyag csomagolástól a kis- és közepes méretű elektronikai eszközökig, berendezésekig. Az ilyen típusú hulladékot nem könnyű szétválasztani, így ez megnehezíti annak megfelelő újrahasznosítását.

Komoly kihívás!

Erre a kihívásra egy hulladék-műanyag átalakítási technológia kifejlesztésével reagált a Fujitsu Limited japán információs és kommunikációs technológiai vállalat, amely a nagy gyárak és kis irodák által is használható. A hulladék műanyag cseppfolyósítására szolgáló módszere lehetővé teszi újrafelhasználható olaj előállítását olyan hulladék anyagokból, amelyek egyébként nem újrahasznosíthatók. Ilyen anyagok lehetnek a különböző típusú, nehezen szétválasztható műanyagokból készült termékek, például a laptopok, vagy a fémelemekkel kevert műanyagok, például számítógépkábelek, billentyűzetek és egerek, és a nem újrahasznosítható csomagolóanyagok. Ez a technológia hatékonyan távolítja el a gyantát és nyeri vissza a ritka fémeket a hulladékból, amelyet egyébként elégetnének.

Nem akármilyen előnyök!

A Fujitsu Laboratories által feltalált technológia konvekciós szabályozást alkalmaz, kompenzálva az energiaveszteséget. A hulladék műanyag cseppfolyósításának a feltaláló által felvázolt környezeti előnyei a CO2 és más környezeti hatások csökkentése, energia előállítása a hulladék műanyagokból üzemanyagként használható olajjá alakításával, valamint a kimerülő természeti erőforrások, például gyanta és ritka fémek visszanyerése.

A Fujitsu azt reméli, hogy az új technológia elérhetőbbé és általánosabbá teheti a folyamatot mikroszinten is, ösztönözve a vállalatokat világszerte, hogy műanyaghulladékuk újrahasznosításával, azt irodai, üzemi szükségletükre üzemanyag-előállítással teljes mértékben fenntarthatóvá váljanak akár a fűtés, a légkondicionálás vagy áramtermelés vonatkozásában. A technológia gazdasági előnye, hogy elkerülhető az energiapiaci ingadozásoktól való függés.

Fujitsu és a WIPO GREEN

A Fujitsu elkötelezett amellett, hogy hozzájáruljon az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Céljaihoz, többek között „egy újrahasznosítás-orientált társadalom felépítésével”. 2017-ben csatlakozott a WIPO GREEN-hez, azóta több mint 500 környezettel kapcsolatos szellemi tulajdont regisztrált a WIPO GREEN online adatbázisában. A WIPO GREEN egy globális piactér, amely a zöld technológia innovációját és terjesztését támogatja, online adatbázisa és regionális tevékenysége révén összekapcsolja a zöld technológiát keresőket és szolgáltatókat, hogy katalizálja a zöld innovációt és felgyorsítsa a zöld technológia átadását és terjedését.