Akinek kutyája van biztos elgondolkozott már azon, hogy vajon az ő kutyusa megfelelő mennyiségű vizet iszik-e, mi számít soknak, vagy épp kevésnek. Én is köztük vagyok, és az utóbbi időben feltűnt, hogy az én kutyám mondhatni elég sokat iszik, legalábbis szerintem. Néha az jut eszembe, hogy mérgében iszik, amikor nem érvényesül az akarata, vagyis nem kap abból, amit én eszek. Ezért inkább a vizes táljához megy, és jó hangosan elkezd lefetyelni, hogy a tudtomra adja, kénytelen vizet fogyasztani, ahelyett, hogy kapna egy falatot abból, ami a tányéromon van! Ez nagyon mulatságos tud lenni, de azért megfordult a fejemben, hogy valami más van a háttérben, esetleg egészségügyi probléma, amit jobb minél előbb kivizsgáltatni, ezért kicsit kutakodtam, hogy valóban jogos-e az aggodalom.

Megfelelő esetben a kutya tudja mennyi vízre van szüksége egy nap, így normális esetben nem kell féltenünk a kiszáradástól. Nagyon sokban befolyásolja a kutya vízszükségletét a hőmérséklet, például egy meleg nyári napon valószínű többet fog inni a megszokottnál, főleg, ha a kutya aktívan játszik is mellette, télen elképzelhető, hogy kevesebbet. Azt is számításba kell venni, hogy milyen eledelt eszik, konzervet, vagy száraztápot, utóbbinál többet vizet fogyaszt, ha szoptat a szuka, neki szintén több folyadékra lesz szüksége.

Azonban, ha úgy véled, hogy a megszokottnál többet iszik bajtársad, akkor érdemes orvoshoz fordulni mert betegséget is jelezhet a túl sok vízfogyasztás!

Lehet, hogy kiszáradt…

A forró nyári napokon, különösen oda kell figyelnünk mert könnyen kiszáradhatnak. Mindig legyen friss vize, amit a nap folyamán többször cserélj! De a kiszáradást okozhatja betegség vagy fertőzés is. Arra a kutyára amelyik kiszáradt, jellemző a száraz nyelv, fogíny, nyáluk sűrű, és láthatóan kedvetlen. Akár életveszélyes is lehet, tehát minél hamarabb orvoshoz kell vinni. Ha dehidratált akkor próbálj meg neki kis adagokban vizet adni, ezt követően óránként ismételd meg. Egy dehidratált kutya esetében nem szabad megengedni, hogy szabadon hozzáférjen nagy mennyiségű vízhez, ugyanis ilyenkor megeshet, hogy hirtelen sokat iszik, ami hányáshoz vezet, a hányás pedig még jobban kiszárítja a szervezetét.

Cukorbeteg

Talán az első gondolata egy állatorvosnak is, ha megemlítjük, hogy többet iszik kutyánk, hogy cukorbeteg. Igen a kutyáknál is fennáll a veszélye. Ez az elhízott, idősebb kutyáknál gyakoribb lehet, és még sajnos be is pisilhetnek a túlzott vízfogyasztás miatt, de nem csak szomjasok állandóan, hanem éhesek is. Egy gyors vérvételből könnyen megállapítható, ha ez húzódik a háttérben, és a kezelés hasonlóképp működik, mint az embereknél. Megoldás lehet a testmozgás, speciális diéta, de még inzulin beadása is.

Vesebetegség

Állandó szomjúságérzet, a több vizelés, de súlyvesztés, étvágytalanság, hasmenés és rossz lehelet is megjelenhet tünetként, ha vesebeteg a kutyánk. Sajnos nem gyógyítható, de kezelhető gyógyszerekkel, speciális étrenddel. Nálunk embereknél, és ugyanígy a kutyáknál is a méregtelenítés és anyagcsere fő központjai a vesék.

Cushing kór

Ez a betegség sokféle tünettel jár, például a túlzott mennyiségű vízfogyasztás és nagy mennyiségű vizelet ürítés, hízik, emellett fáradékonyabb, többet liheg és a máj megnagyobbodik. Tipikus bőrtünetei vannak, amik felhívják a figyelmet a betegségre. A bőr sötétebb színűvé válik, hámlik, a szőr könnyen kihúzható, és jellemző a kétoldali szimmetrikus szőrhullás is a törzsön. Ha időben fordulunk vele orvoshoz még kezelhető, de nem gyógyítható betegség a Cushing kór.

Nem utolsó sorban megemlíteném, hogy gyógyszerek mellékhatásaként is előfordul, hogy a kutyánk többet iszik a kelleténél, ilyenek lehetnek a gyulladáscsökkentő készítmények (szteroid), allergia elleni gyógyszerek, szívgyógyszerek vagy az epilepsziát kezelő gyógyszerek.