Csecsemős szülőként az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen pelenkát érdemes vásárolnunk kisbabánknak. A pelenkázás lételemként kiséri végig gyermekünk első 2-3 évét, amely az egészségét és jólétét szolgálja. Viszont lehet abba sokan szülőként nem is gondolnak bele, hogy milyen környezeti hatásai vannak az eldobható pelusnak.

Az eldobható pelenkák a világ minden táján az egyik legnagyobb mértékben járulnak hozzá a műanyaghulladék termeléséhez. Ezért nem meglepő hogyha kijelentjük, hogy a mosható pelenkák környezetkímélőbbek, mint az eldobhatók. Viszont nem azt jelenti, hogy nincs negatív hatásuk a környezetre.

Az eldobható pelenkát hulladékként okoznak gondot globális szinten, ezzel szemben a moshatók tisztításuk során vízszennyezéssel járnak. A széklet lehúzása, áztatás, gépi mosás és szárítás ezek mind tisztítószereket és villamos energiát fogyasztanak, ami szintén környezetünk kárára van.

Viszont a mosipelusok környezeti hatásai redukálhatók, hogyha több gyerek esetén újra használjuk azokat. De az életciklusokat figyelembevéve egyértelmű az eredmény: míg az eldobható pelenkákhoz közel 130 kg nyersanyagot használnak fel a moshatókhoz csupán csak 3 kg. A gyártás és szállítás a CO2 kibocsátás 90%-al kevesebb a mosható pelenkák javára.

Hogy javítsunk a környezeti hatásain a mosható pelenkának érdemes környezetbarát tisztítószerrel mosni, levegőn szárítani és természetesen, ha lehet akkor vagy tovább adni vagy a következő gyerkőc érkezéséig eltenni.