Aki cukorbetegségben küzd – legyen bármelyik típusa is -, az pontosan tudja, hogy milyen nehéz a megfelelő étrendet kialakítani, amely változatos és könnyen követhető.

Az inzulinszint sűrűn ingadozik a nap folyamán, különösen az erre érzékeny emberek vehetik észre saját magukon. Reggel kell rá odafigyelni a legjobban, méghozzá úgy, hogy kerüljük a gyors felszívódású szénhidrátok fogyasztását.  A napszak feléhez közeledve általában az tapasztalható, hogy akkor a legjobb szervezetünk szintentartási képessége, ilyenkor bátrabban fogyaszthatunk gyors felszívódású ételeket. Az esti órákban viszont megint csak fokozottan kell figyelnünk arra, hogy mit eszünk.

Van az a mondás, hogy „reggelizz úgy, mint egy király (…)”, na ezt a cukorbetegek felejtsék is el. Reggelire csakis lassú felszívódású ételeket lehet fogyasztani. Részesítsük előnyben a rostkenyeret és kerüljük a tejtermékeket. Ha a reggeli kávéból nem tudjuk nélkülözni a cukrot, akkor keressünk valami alternatívát (akár növényi változat is megfelelő lehet).

A reggeli fogyasztásának egy másik mérvadója cukorbetegek esetében a szénhidrátokkal való elszámolás. Legyünk tudatában, hogy reggelire átlagosan 30g fogyasztható. De természetesen ez egyénenként eltérhet, függ a vércukorszinttől, az egyéni BMI-től és az orvosi utasítástól egyaránt.

Néhány tipp reggelire:

Fogyasszunk szendvicset teljes kiőrlésű kenyérből, friss zöldségekkel, jó minőségű felvágottal. Ha valami tejesre vágyunk, akkor néhanapján megengedhetjük a natúr joghurtot vagy a kefírt. Változatosság kedvéért próbálkozhatunk a zabpehellyel, akár vízzel, akár natúr joghurttal elkészítve egyaránt finom (sőt egy kis fahéjjal meghintve segítünk szervezetünknek az inzulinszintünk kordában tartásában). De további jó választás még tojás (sütve, főzve, kirántva) vagy sajt fogyasztása.