Az ibolyavirág az egyik legsokoldalúbb növény, amelyet tavasszal megtalálhatunk. Ehető virága gazdag A- és C- vitaminban, illetve antioxidánsokban. Számtalan felhasználási módja ismert, de mi most az ibolyaecet elkészítését hoztuk el. 

Hozzávalók:

  • illatos ibolya virágfeje
  • almaecet
  • zárható üveg

Elkészítés:

Az ibolyákat alaposan tisztítsuk meg, majd vászonkendőn szárítsuk ki őket. Ha kiszáradtak akkor az üveget tegyük ¾ részig ibolyával, majd öntsük fel almaecettel. Fedjük le és 2-3 hétig hűvös helyen hagyjuk érni. Időnként érdemes összerázni. Az idő letelte után szűrd le és már kész is az ibolyaecet! Az érés végére egy nagyon szép lilás árnyalatú ecetet kell kapnod.

Ha már ilyen egyszerű elkészíteni azt is eláruljuk, hogy miért készítsd el.

Felhasználása:

Tökéletes saláták ízesítésére, ha a konyhában kipróbálnád. De alkalmazható köptetőként is, hiszen az ibolyavirág szaponint tartalmaz, amely nyálkaoldó hatású, így könnyedén megküzd a köhögéscsillapításával és a legúti betegségek kezelésével is.

Ugyanakkor rovarcsípések ellen is egy jó megoldás lehet: egy arctisztítókorongra önts egy kicsit az ecetből és nyomd a csípésre, amíg a viszkető, égő érzés el nem múlik. Allergiás reakció esetében azonban azonnal orvoshoz kell fordulni!

Leégett bőr esetében hígítani szükséges az ecetet a felére, majd egy anyagdarabra öntve borogassuk az érintett, égett bőrfelületet.

Alkalmas lehet a fogyasztása még lázcsillapításra, gyulladások – különösen bélgyulladás – kezelésére is. Viszont vigyázzunk, hiszen ha túlzásba visszük akkor akár hányás-hasmenés is társulhat!

Érdemes tartani otthon egy üveggel, hiszen nem nehéz elkészíteni és számos hirtelen jött problémára megoldást jelenthet, mellette akár csak salátáink ízesítésére is használhatjuk.