Minden ember tisztában van azzal a ténnyel, hogy az elegendő és pihentető alvás milyen fontossággal bír az egészségünkre. Több kutatás is fényt derített arra, hogy nem mindegy mennyit alszunk egy nap. Nem jó, ha túl keveset, de az sem, ha túl sokat.

Ha az alvási időnk kevesebb mint 5 óra, viszont meghaladja a 9 órát egy nap, akkor agyunk kora két évvel öregedhet. Természetesen nem egynapi alvás fog gondot okozni, hanem a huzamosabb ideig tartó rendszertelenség. Az előrehaladott állapot agyunk számára leginkább idősödő korban jelent veszélyt, hiszen magával vonzza az időskori elbutulást, a szellemi leépülést.

A túl kevés vagy a túl sok alvás komolyan befolyásolja a kognitív képességeket. A kutatások során azok az emberek, akiknek jelentősen megváltozott az alvási időtartama és kognitív képességeikre irányuló teszteket végeztek rajtuk rosszabb eredményt produkáltak, mint a vizsgálat elején. Az alvás és az ébrenlét 24 órás ritmusának a felborulása állhat a teljesítményromlás mögött.

A szellemi egészségünk megőrzése érdekében nagyon fontos hangsúlyt fektetnünk az elegendő alvásra, hiszen az alvászavar komoly mentális leépüléshez vezethet!