A kora bronzkori gyerekek nem ismerték a fogszuvasodást – nem úgy, mint a maiak…

Táplálkozásuk miatt szinte nem volt rossz foguk a kora bronzkori gyerekeknek – közölték osztrák kutatók. Az általuk írt tanulmány szerint 2018-ban az ausztriai iskolakezdők felének voltak szuvas fogai, ami azt jelzi, hogy az iparosodás előtti korszakban a gyerekkori táplálkozás jellemzői és a fogak egészsége teljesen más volt, mint manapság.

A szakértők kutatása az alsó-ausztriai Traismauer közelében található Franzhausenben feltárt kora bronzkori (i. e. 1700–1500) temető leletanyagára támaszkodott. A vizsgálódás során 75 gyerek 978 fogkövületét találták meg az Osztrák Tudományos Akadémia régészei. A kutatók mindössze három gyereknél bukkantak szuvas fogakra, és csupán öt darabra. Így a Franzhausen területén élt bronzkori gyermekeknél kevesebb mint egy százalék volt a fogszuvasodás gyakorisága.

Ezzel szemben 2018-ban az ausztriai iskolakezdő fiatalok felének voltak szuvas fogai. A kutatók szerint a kirívó eltérés magyarázata az étrendben keresendő: a lelőhelyen talált kora bronzkori gyerekek étrendje nem segítette elő a fogszuvasodást.