A sárga fog talán elsősorban sokkal inkább esztétikai okokból lehet zavaró, de kialakulásának oka van. Előfordulhat, hogy életmódváltással hamar változást tapasztalhatunk meg vagy elég csupán egy szigorúbb fogápolási rutint kiépíteni magunk számára. Rosszabb esetben szükséges fogorvosunk segítségét kérni, hogy különféle beavatkozással visszavarázsolja magabiztos mosolyunkat.

A sárgaságnak számos oka lehet, akár genetikai okokból is eredhet. Ha felmenőink közül valakinek sárga a foga, akkor előfordulhat, hogy hajlamosabbak vagyunk ennek az öröklésére.

Kialakulhat a fogzománc elvékonyodása miatt is, ebben az esetben a dentin színe jobban átüt és ezért láthatóak a fogak sárgábbnak. A dentin egy sötétsárga, barnás réteg a felső réteg (zománc) alatt. Ha a fogzománc elvékonyodik, akkor kialakulhat fogérzékenység, amellyel érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk.

Az egyik legköztudottabb probléma a dohányzás. Nem csupán káros függőség magunkra és a környezetünkre nézve, de elsődleges oka is lehet a fogak romlásának és esztétikai elváltozásának is. Nem meglepő, hogy a dohányzó emberek nagyon nagy hányadának fogkárosodási problémái vannak.

Vannak ételek, amelyek szintén elszínezik a fogakat. Természetesen nem azonnal fog sárgulást okozni, de a rendszeres fogyasztás bizony megöli a magabiztos mosolyunkat. Ilyen pl. a paradicsom, szószok, balzsamecetes öntetek, de leginkább a magas savtartalmú ételek jelentenek gondot. Ebben az esetben érdemes hideg vízzel azonnal öblögetni, de semmiképpen sem fogat mosni. A fogmosással csak károsítanánk a zománcot az ételek savassága miatt.

A kávé és tea fogyasztása a másik ismertebb ok az elszíneződés kiváltásában, de a vörös- és fehérbor is sárgíthatja a fogakat. Alkalmi fogyasztás nem tesz kárt fogazatunkban, de a rendszeresség már annál inkább.

Bizonyos antibiotikumok – különösen a tertaciklin – színezhetik el a fogakat. Ez a veszély akkor fenyeget minket, hogyha nőként a várandósság második felében szedünk ilyenfajta gyógyszert, illetve ha a gyermek 8 éves kora előtt tertaciklint tartalmazó antibiotikumot szed, így a végleges fogazata más sárgás árnyalatú lehet. Ennek következtében az esztétikai helyreállítás csak orvosi beavatkozással változtatható meg.

Nem is gondolnánk, de a fogcsikorgatás is lehet egy kiváltó ok.  Általában stresszes emberek csinálják, még alvás közben is. A csikorgatás súlyosan károsítja a zománcot, így annak elváltozása miatt alakulhat ki sárgulás.

Nagyon fontos, hogy minden fellépő problémának oka van, amelyet ha időben észreveszünk mi magunk is tudunk kezelni egyszerű változtatással. Azonban a problémák halogatásával az esztétikai gondokon kívül nagyobb egészségügyi problémákkal is szembe kell néznünk majd.