Mi sem kavart nagyobb port, mint a kormány által tett bejelentés a rezsicsökkentésről. Csupán a lakosság átlagfogyasztásáig jár a „kedvezményes” gáz- és áramhasználat, viszont aki átlagon felül fogyaszt, annak már meg kell fizetni érte a magas piaci árakat. Az elhangzottak alapján átlagfogyasztásnak minősül havi szinten 210 kWh energia és 144 m3 gáz.

Annak érdekében, hogy takarékoskodni tudjunk otthonunkban való fogyasztással hoztunk néhány tippet:

Az áramfogyasztás csökkentése:

  • Hűtő, fagyasztó: A fagyasztót érdemes rendszeresen leolvasztani. A hűtőt helyezzük a sütőtől távolabb és ne nyitogassuk sűrűn, illetve ha tehetjük ne hagyjuk sokáig nyitva sem az ajtaját.
  • Elektromos sütő: Nincs kőbe vésve, hogy a sütőben egyszerre csak egy ételt csinálhatunk meg. Ha befér akkor a sülhús mellé még betehetünk egy tepsi krumplit is sülni, így nem használjuk indokolatlanul sokáig és nem fogyaszt kétszer annyit. Ha a sütés végéhez közeledünk nyugodtan kapcsoljuk le a sütőt, hiszen 5-10 percig még képes tartani azt a hőfokot.
  • Mosogatás: Ha mosogatógépet használunk ne indítjuk el addig, amíg valóban nem telik meg mosatlannal. Viszont kézi mosás esetében kerüljük a forróvizet, ne folyassuk folyamatosan a vizet és áztassuk be inkább a mosogatni valót.
  • Lámpák: Ne égjen feleslegesen ott a villany, ahol nem tartózkodunk. Válasszunk minél takarékosabb lámpát és hozzájuk inkább LED-izzókat. Bár maga a LED drágább, mint egy hagyományos égő, viszont fogyasztásuk 80%-al takarékosabb.
  • Mosógép: Csak akkor indítsuk el ha már elegendő ruha gyűlt össze, hogy a gép maximális kapacitását ki tudjuk használni. A hőfokkal is bánjunk csínján, ugyanis 30 fok is elég ahhoz, hogy a ruháink tiszták legyenek.
  • Tévé és számítógép: Ne menjen feleslegesen egyik se, ha nem használjuk őket, mivel komoly áramfogyasztást generálnak.

A gázfogyasztás csökkentése:

  • Fűtés: Ha nem tartózkodunk otthon akkor vegyük lejjebb a hőfokot 2-3 fokkal, így akár 15%-al is csökkenthetjük a fűtéssel járó költségeinket. Végeztessünk rendszeresen karbantartást, hiszen egy koszos, eltömődött készülék nem csak energiapazarló, de még életveszélyes is lehet.
  • Bútorok: a berendezés ne álljon útba a meleg levegő áramlásának, gondolva itt arra, hogy ne a radiátor elé helyezzük a kanapét, mert akkor felfogja a hőt.
  • Páratartalom: a magasabb páratartalom is hozzájárul a megfelelő hőérzet kialakulásához hidegebb időszakban. Ezért érdemes több növényt is tartani a lakásban, hogy magasabb legyen a páratartalom. Télen akár 60%-al is magasabb lehet így a pára.

A tudatosság segíthet könnyen átvészelni nehezebb időszakokat. Keressünk megoldást a kialakuló helyzetben, mert minden próbálkozás a jobb életminőséghez és környezethez vezethet!