Nem is gondolnánk, hogy a szájlégzés milyen nagy mértékben befolyásolhatja egészségünket, illetve önmagunkkal való elégedettségünket. Az orrlégzés hiánya képes arcszerkezetünket eldeformálni, az alvás nem lesz pihentető és még fogazatunk egészsége is romlásnak indulhat.

Nincs is rosszabb annál, amikor úgy kel fel az ember, mintha alig aludt volna 2-3 órát összesen, viszont az alvási idő elérte a 7-8 órát is akár. Szájlégzés nem csupán az alvási minőséget rontja, hanem a száj mikrobáinak egyensúlyát is. Vagyis hajlamosabb lesz egy szájon át lélegző ember a fogainak szuvasodására. Sőt, kutatások is alátámasztották, hogy ez az elsődleges kiváltó ok és nem a rossz étrend vagy a szájhigiénia elhanyagolása.

A szájlégzés továbbá befolyásolja a vérnyomász, a pulzusszámot, súlyosbítja az asztmát és csökkenti a szervezet oxigénellátását.

Ahhoz, hogy elkerüljük a szájlégzést – különösen éjszaka – érdemes szájtapaszt használni. A szájtapasz nem szigszalag, hanem egy gyógyászati segédeszköz, amelynek számos előnye ismert:

  • A szájtapasz használata – illetve az így kialakuló orrlégzés – képes javítani a memóriát és a tanulási készséget.
  • Javítja az alvásminőségét, az immun- és emésztőrendszer működését.
  • Növeli az állóképességet és segít a fogyásban.
  • Csökkenti a szívbetegségek kockázatát, illetve a szorongás és depresszió tüneteit.

Az éjszakai szájlégzés egyik árulkodó jele lehet a száraz reggeli száj. Érdemes próbára tenni a szájtapasz használatát. Sokakat elrettent, hogy egész éjszakára le kell tapasztani a szájunkat és nem is képesek így aludni, viszont folyamatos hozzá szoktatással nem lehetetlen. Kezdetben érdemes ébredés után, amíg munkába nem indulunk el letapasztani ajkainkat, hogy a néhány perces orrlégzés ciklusai hatékonyan fejlesszenek.