Talán kevés az az ember, aki nem kávéval indítja a napját. Mivel a kávé egy olyan stimuláns szer, amely legálisan fogyasztható ezért sokan választják annak céljából, hogy az éberségüket fenntartsák. Nagyon fontos azonban, hogy ne vigyük túlzásba, hiszen nagyobb kárt okozhatunk szervezetünkben, mint azt mi sejtenénk.

Az elfogyasztott kávéban lévő koffein körülbelül egy órán belül felszívódik a vékonybelünkön keresztül és a vérárammal az agyba jut. A koffeinkoncentráció kb. 2 órával a fogyasztás után lesz a legmagasabb, majd azt követően 6-10 óra szükséges ahhoz, hogy az enzimek elkezdjenek lebomlani. Ezért lefekvés előtt 6-10 órával már nem szabad kávét fogyasztani.

A bevitt koffeinmennyiség függ az elfogyasztott kávé minőségétől, mennyiségétől és az elkészítésétől is. Egy robusta típusú kávéadag akár 200 mg koffeint, míg egy arabica adag csupán 100 mg-ot tartalmaz. Egy átlagos embernek az ajánlott napi adag az 400 mg bevitt koffein.

A koffein mértéke befolyásolja a vérnyomást és a vércukorszintet is egyaránt. A kávé fogyasztása mindkét szintet látványosan megemeli, ami nem a koffeinnek köszönhető, hanem a kávéban található antioxidánsoknak. Ennek köszönhető az éhségcsillapító hatás is, hiszen a megemelkedett vércukorszint miatt nem fogjuk magunkat éhesnek érezni.

Mindazok mellett, hogy a fizikai és mentális teljesítményünket javítja nagyon fontos arra figyelni, hogy az ajánlott napi adagot ne lépjük túl, hiszen egészségünket károsíthatjuk általa.