Nagymamám és anyukám is belereszelte a citromhéját a sütemények tésztájába, ahogy én is, és gondolom mindenki más is, aki szokott sütni. Nemrég tudtam meg, hogy az a citrom, amit csak lekapok a polcról a boltban, emberi fogyasztásra nem alkalmas, legalábbis a HÉJA NEM! Ahhoz, hogy reszelt citromhéjat tegyünk a süteménybe bio citromra van szükségünk. Őszinte leszek. Sose figyeltem (pedig kellett volna), hogy fel van tűntetve a címkére, melyik nem alkalmas emberi fogyasztásra. Erről fog szólni a következő cikk, hogy miért, mire figyelj és mit tegyél, ha mégis olyan terméket veszel, amelyen szerepel ez a felirat.

Itt most nem csak és kizárólag a citromról van szó, hanem a narancs, klementin, pomelo és mandarinról is. Főleg a téli időszakban kerülnek többek asztalára a citrusfélék vitaminpótlás céljából, karácsonykor is kerül az asztalra, ajándék mellé, süteményekbe, de az év többi időszakában is előszeretettel fogyasztjuk.

A gyümölcsök 2-3 napot utaznak, ez alatt az idő alatt megromlanának, ha szüretelés után nem végeznének rajtuk felületkezelést, és nem látnák el külsőjüket olyan védőréteggel, amely gátolja a gyümölcs kiszáradását. Engedélyezett a külső felületkezelés gombaölő hatású növényvédő-szerekkel (ortofenilfenol, imazili, tiabendazol stb..) és viaszbevonással, viszont előfordulhat, hogy az előbbit kihagyják és csak egy viaszréteggel vonják be a gyümölcsöt. A viaszréteg lehet mesterséges, vagy természetes, ebben az esetben méhviasz alapú réteggel vonják be. Ami fontos, a hazánkban forgalmazott citrusfélék héja viaszolt.

A fent említett információkat mindenképp közölni kell a vásárlókkal, a címkén feltűntetve vagy a hozzá kapcsolódó feliraton, azaz, viaszolt-e, kezelték-e növényvédő szerekkel és alkalmas-e emberi fogyasztásra. A növényvédő szer, a héj illóolajához kapcsolódik és ha kezelik viasszal a külsőjét azt már lemosni nem lehet. Ha nem egyértelmű a címkén, hogy mivel kezelték az adott gyümölcsöt, akkor érdemes úgy tekinteni, hogy az emberi fogyasztásra nem alkalmas.

Mire figyeljünk?

Az első, hogy próbáljunk meg Bio terméket vásárolni, ha tehetjük, és pénztárcánk is megengedi. Pont azért drágábbak, mert kényes a minőségmegőrzésük a fokozott penészesedési hajlam a hosszú szállítási idő miatt.

Jó alaposan mossuk meg! Ez minden gyümölcs és zöldségnél fontos, nem csak ebben az estben, de itt kiemelten fontos, hogy figyeljünk rá, ha mégis amellett döntenénk, hogy annak a gyümölcsnek a héját használjuk fel, amely nem ökológiai termesztésből származik. A legjobb, ha meleg vízzel mossuk meg, vagy ami még talán hatásosabb lehet, ha almaecetes vízbe áztatjuk kb. 2 percre, majd lesikáljuk egy kefével és folyó víz alatt öblítsük le utána. Azt azonban tudnunk kell, hogy még így sem tudjuk 100%-ban eltávolítani a vegyi anyagokat, azok folyamatosan beszívódnak a gyümölcs héjába és húsába is!