A tudatos étkezés irányai

Környezetünket nagyban befolyásolják élelmiszer-termelési és -fogyasztási szokásaink. A tudatos étkezéssel elősegíthetjük, hogy fenntarthatóbb legyen az élet bolygónkon. A jövő évben három fontos irányzat felé mozdul el világméretekben a gasztronómia. Egyik sem teljesen ismeretlen, s mindhárom trend kapcsolható a fenntarthatósághoz.

Az új „glokális”
Ennek az iránynak a lényege, hogy a helyi, illetve régiós (nemzeti) szinten megtermelt élelmiszerek forgalmazására fókuszálnak. A globális piaci termékkínálat helyett az úgynevezett rövid ellátási láncok kapnak elsőséget, amelyek így áttekinthetőbbek, környezetbarátabbak lesznek a korábbi vagy jelenleg uralkodó gyakorlatnál (rövidül a szállítási idő és távolság). A helyi piacok jelentősége és értékessége növekedni fog, a hazai élelmiszer-termelők is kedvező környezetben értékesíthetik portékájukat.

Húsételek vegán módra
Egyre nagyobb szerepet fognak kapni étrendünkben azok az ételek, amelyeket hagyományosan hússal készítünk ugyan, de a húst helyettesítő alapanyagoknak köszönhetően az eredetihez hasonló ízletes fogást tehetünk az asztalra. Ebben nem csupán azok látnak fantáziát és alternatívát, akik egészségügyi, etikai vagy bármilyen ok miatt nem fogyasztanak állati eredetű élelmiszert. Mindenki számára hasznos, ha változatosan étkezik. A hagyományos magyar konyhának is számos olyan étele van, amelyet hús nélkül készítünk. Vegyük például a káposztás kockát vagy kelkáposzta-főzeléket.

Megújuló forrásból
A harmadik irányra a megújulás lesz jellemző. Az ilyen élelmiszerek fenntartható módon „működtetett’ mezőgazdaságból származnak. Ezek a termékek nem azonosak a bioélelmiszerekkel. A megújuló forrásból származó termékek esetében ugyanis a termőföldet a használat után időről időre regenerálják, megújítják, és a termőterületen a biodiverzitás megőrzésére törekednek. Ilyen, amikor a szőlőültetvények sorközeibe speciálisan összeállított magkeverékkel más növényfajokat is ültetnek, vagy amikor méhlegelő sávokat alakítanak ki a mezőgazdasági táblák mellett.