A fermentálás – más néven erjesztés – egyre inkább elterjedtebb, vagy inkább visszatérő tartósítási módszer. Egyfajta savanyítási folyamatot foglal magában. Erjeszteni szinte bármit lehet, de legfőképpen zöldségeket és gyümölcsöket szoktak.

A fermentálás során lényegében a zöldségeket vagy gyümölcsöket előemésztjük, így megkönnyítjük gyomrunk dolgát. Olyan mikroorganizmusokat juttatunk be szervezetünkbe, amelyek jótékonyan hatnak bélflóránkra, emésztésünkre és hosszú távon az egészségünkre.

Az erjesztéshez csupán elő kell készíteni az alapanyagokat és hagyni kell, hogy az idő végezze dolgát. Szükség van még befőttesüvegre, illetve sóra vagy cukorra. A só tartósít, azaz megfelelően beindítja az erjesztést és még ízesít is.

Fermentálás folyamata: az alapanyagokat megtisztítjuk, ezt követően feldaraboljuk és beáztatjuk. Áztatás után felforraljuk és közben a tárolásra szánt üvegeket is kifőzzük, hogy semmiféle csíra, gomba vagy bacilus nem maradjon az üveg falain. Az üvegbe beletesszük az előkészített alapanyagokat és hagyjuk őket. Miután elértük a számunkra megfelelő ízt lezárjuk az üvegeket és elfogyasztjuk. Ilyen egyszerű!