Természetes, hogy baktériumok vesznek körül minket a természetes környezetünkben. Ha újszülött kerül a családba nem szabad indokolatlanul fertőtlenítésbe kezdeni, hiszen azzal nagyobb bajt csinálunk, mint gondolnánk. Elegendő az alapvető higiéniát megtartani.

Az alapvető szabályok betartása elegendő ahhoz, hogy babánkat megvédjük a bacilusoktól. Egy szabály van: kezet kell mosni! Hiszen a babánkat folyamatosan felvesszük-letesszük, a gondoskodás elkerülhetetlen testi érintések nélkül. A lakásban járkálva azokkal a felületekkel érintkezünk, amelyeken a legtöbb szennyeződés összegyűlik, de ezek ellen tökéletes védelmet nyújt a kézmosás.

Fertőtlenítésre akkor van valóban szükség, ha azonos háztartásban élő felnőttnek valamilyen betegsége van (pl.: hasmenés, ajakherpesz, bőrbetegség, gyulladásos megbetegedések vagy nátha).

A lakás tisztántartásához sem szükséges klóros vegyszereket alkalmazni, hiszen a konyhai kórokozók is melegvizes, ember- és környezetbarát tisztítószerekkel egyaránt eltávolíthatóak.

Ha kisbabát gondozunk akkor a nagyon erőteljes arckrémek, parfümök használatát mérsékeljük, hiszen tüsszögést, köhögés és irritációt okozhat a babák bőrén.