Mindenkivel előfordult már, hogy hirtelen fekvőhelyzetből való felkelés után elkapja a szédülés érzése, vagy csupán ha az ágyban fekve egyik oldalról a másikra fordul. Ennek a jelenségnek jóindulatú helyzetfüggő szédülés a neve, amely semmiféle szervi elváltozással nem jár.

A szédülés kiváltásának az oka, hogy apró kalcium kristályok válnak le a belső fülben lévő érzékelősejtekről. Ezek a kristályok bizonyos fejtartáskor ingerlik az érzékelősejteket. Egyik ismertető jele még, hogy csak az egyik irányba történő fejfordításkor jelentkezik a szédülés.

Ahhoz, hogy ezt a fajta betegséget letudjuk győzni, mi magunk is végezhetük otthoni terápiát mindenféle gyógyszeres kezelés nélkül. A leghatékonyabb megoldás az Epley-manőver, amelyről számtalan oktató videót találhatunk a neten, de érdemes házi orvosunkat is megkérdezni a helyes gyakorlat elvégzéséről.

Epley-manőver: Elfordítjuk arra az oldalra a fejünket, amelyiken tapasztaljuk a szédülés jelentkezését. A gyakorlatot hányat fekvésben az ágyon kell végezni, úgy, hogy fejünk egy kicsit lelógjon. Miután megvan a kiinduló pozíció, a fejünket szép lassan elkezdjük átfordítani a másik oldalra végül már olyannyira, hogy az arcunk már szinte a föld felé nézzen. Nyugodtan támasszuk meg magunkat a kezünkkel átforduláskor. Ha közben jelentkezik a szédülés akkor tartsuk meg azt a helyzetet néhány másodpercig, amíg a szédülés nem enyhül.

Az Epley-manővert érdemes naponta 1-2 alkalommal végezni, illetve egyensúlygyakorlatokkal kiegészíteni a hatékonyabb cél eléréséért.