A hajmosás gyakorisága egy megoszló téma. Vannak, akik szerint mindennap szükséges hajat mosni és vannak, akik szerint elég hetente. De mi az igazság? Ebben témában próbálunk most segíteni.

Hajmosás során a hajszálainkra lerakódott szennyeződéseket és zsírokat távolítunk el. A szennyeződés nagy része a külső környezeti behatások miatt kerül hajunkra, míg a zsírréteget a hajhagymák termelik.

A zsír termelés egy teljesen normális és egészséges folyamat, ami korunk előrehaladtával enyhül. A zsír, mint védőréteget képezve növeli a haj ellenállóságát. Ha a hajhagymák nem termelnék akkor hajunk kevésbé lenne ellenálló a környezeti hatásokkal szemben, kiszáradna és elvesztené fényét.

A samponok lényege, hogy a benne található emulgeálószerek megkötik a hajfelszínén található szennyeződéseket és zsírokat, így öblítéskor távoznak a hajból. Ennek a folyamat során a haj természetes zsírtartalma is csökken, ezért nem okoz nagy meglepetést, ha azt mondjuk, hogy akár káros is lehet a gyakori hajmosás.

Ha túl gyakran mosunk hajat, de fejbőrünk nem igényli akkor válaszul még több zsírt fog termelni. Ebből arra következtethetünk tévesen, hogy még többször kell hajat mosnunk. Pedig az többet árthat, mint használna.

A hajmosás rendszeressége függ a hajszerkezet minőségétől. Minél dúsabb, erősebb és göndörödésre hajlamos a hajunk, annál ritkábban szükséges hajat mosni. Ugyanakkor, ha nagyon vékonyszálú és egyenes akkor érdemes sűrűbben (akár 1-2 naponta).

Az egyenes szálú hajon hamarabb meglátszódik a zsírosság, mivel könnyebben és gyorsabban tud eljutni a hajszál teljes hosszára, mint sűrűbb, hullámos hajkoronán.

Hogy kihúzzuk a kéthajmosás közötti időpontot érdemes speciális szárazsampont alkalmaznunk, hiszen azok nem emulgeálószerként távolítja el a termelt zsírréteget és így képes megtartani a természetes védőréteget is.