Arról már számos írást olvashattunk, hogy az ecet a háztartásban milyen csodákra képes. Takarítás során az ecet van olyan jó, mint az ismert tisztítószerek, hiszen ugyanolyan – vagy még jobb – baktérium- és gombaölőhatással bír. A kérdés, amire egy kutatás által meg is kapjuk válaszunkat, az az hogy mennyi idő alatt éri el a kívánt hatást?

A vizsgálatot laboratóriumban végezték, és 3 bolti terméket, egy házilag elkészíthető keveréket és egy 20%-os ecetet vetettek össze baktérium- és gombaölő hatás felmérésének céljából.
A 3 bolti termék jól ismert márkák voltak: Domestos, Sanytol, Frosch (ecetes tisztító).

A Domestos szinte minden háztartásban megtalálható, hiszen sokaknak ez a termék testesíti meg az igazi tisztaságot. Hatóanyagát tekintve a nátrium-hipoklorit segít a baktériumokkal és gombákkal szembe szállni.

A Sanytol olyan termék, ami a „jól ismert” fertőtlenítő kategóriába sorolható. Sokan szeretik alkalmazni a spray felületfertőtlenítő változatát, amelynek hatóanyaga a didecyldimethylammonium-klorid.

Ezzel az említett két hatóanyaggal az a probléma, hogy asztmát okoz, ha rendszeresen belélegezzük, illetve más egészségügyi problémákért is felelős lehet!

Az utolsó bolti termék a Frosch ecetes tisztítója volt, amely hatóanyaga az ecetsav. Aki kicsit is tudatosan él, tudja, hogyha már vásárolja a tisztítószereket akkor miért érdemes Frosch terméket választani. A Frosch termékek EU Ecolabel címkékkel vannak ellátva, ami annyit jelent, hogy független hitelesítő szervezet igazolja a környezetbarát mivoltot.

A keverék egy olyan általános tisztítószer, amely fele arányban tartalmaz ecetet és vizet, illetve 5%-ban gyógyszertári alkoholt. A vizsgálat során használt étkezési ecet pedig 20%-ban tartalmaz ecetsavat.

A vizsgálat során 60 perces időintervallummal dolgoztak a kutatók, és minden vizsgált szer az eredmények szerint a szabványnak megfelelő fertőtlenítőképességgel rendelkezik. Azaz, nem kell csak azért a drága vagy jobban promótált terméket leemelnünk a polcokról, hogy a lehető legjobb hatást érjük el!

A laboratórium a gombaölő hatást is külön megvizsgálta kifejezetten az ecetre összpontosítva a kutatást. Különböző behatási időket vettek figyelembe, 1 perces, 5 és 10 perces méréseket végeztek.

Vizsgáltak gombákat és baktériumokat, amelyek a fertőtlenítés előtt magas mikrobaszámmal voltak jelen az érintett felületen, viszont az ecet használata után már az első percben látványosan csökkent a nagyságrend. A vizsgálat azt a konklúziót állapította meg, hogy az étkezési 20%-os ecet 5 perc behatási idő után rendelkezik baktériumölő, és 1 perc után gombaölő hatással.

Ha az anyagi oldalát vesszük szemügyre akkor az ecet a legpénztárcabarátabb választás még mindig. Míg egy Sanytol spray közel 2000 forintba kerül, addig 1 liter ecet kb. 200 Ft. De az árak mellett azt is fontos kiemelnünk, hogy az egészségünkre és környezetünkre ártalmas hatóanyaggal rendelkező bolti tisztítószerek nagyobb veszélyt jelentenek!