Upcycle egyfajta újrahasznosítás, igazából sokkal több. Sokan gondolhatjuk úgy, hogy ez valami új, 21. századbeli új őrület a „zöldvilágban”. Valójában nem az, de reméljük, hogy a mai világunk több emberhez juttatja el, mint mondjuk 20 évvel ezelőtt.

Az Upcycling – fontos leszögeznünk, hogy ne keverjük össze a recycling-gal – mivel jelen esetben egy tárgyat vagy szemetet – amit kidobnának – alkotók, designerek és művészek újra életre keltik. Vagyis totál más a kettő, hiszen az Upcycling-nél nem történik újrafeldolgozás, hanem az alkotó a tárgyból álmodik meg egy újabb tárgyat. Így határ a csillagos ég, és olyan új tárgyakat varázsolnak, mint pl. szívószálból ékszer, palackból tolltartó, gumibelsőből öv vagy akár molinóból új retikül.

Szó volt már arról, hogy ez esetleg valami újfajta hóbort lenne. Nos, nem! Ha megkérdeznénk nagyszüleinket akkor hamar megvilágosodnánk, hiszen az ő idejükben nem volt szelektív hulladékgyűjtő. Mivel szinte mindent, de tényleg mindent, amit csak lehetett újra felhasználtak, újrahasznosítottak. Nagyszüleink a legnagyobb upcycling tudással rendelkeznek, csak a 21. század tudta megnevezni, hogy ha a tejes zacsiból cekkert gyártunk akkor az egy zöld életvitel, ami totális tudatosság.

De ha visszaemlékszünk az általános iskolai éveinkre akkor már ott is találkozhattunk upcycle-el. Szerintem sokan gyártottunk technika órán tejesdobozból tépő-záras pénztárcát, amit napjainkban az ilyen Upcycle boltokban meg is tudunk vásárolni.

Gondoljunk bele, nekünk ma van választásunk, hogy melyik kukába dobjuk! Nagyszüleinknek nem volt, és az akkori cekker (ma már veggie bag néven horror árakon fut) még ma is szükséges hétköznapi tárgyunk. Igazából mi magunk is megcsinálhatjuk otthoni „szemétből”. Ha van lehetőségünk akkor ne dobjuk ki a szemetet, hogy egy újabbat vegyünk belőle. Legyünk tudatosak, legyünk upcyclerek!