Nem ülhetünk tétlenül a klíma, a természet és az emberek érdekében

Lisbon

A 2019-es évre fordulópontként fogunk visszaemlékezni a klíma és a környezetvédelem érdekében való cselekvés szempontjából Európában. Európaiak milliói és világszerte sokan mások tiltakoztak és sürgették a politikai döntéshozókat, hogy tegyenek valamit. Bizonyítékokon alapuló tudományos értékelések – többek között az Európai Környezetvédelmi Ügynökségnek a környezet állapotáról szóló jelentése (SOER 2020) – hangsúlyozták az előttünk álló kihívások nagyságrendjét és a cselekvés sürgősségét. Ezen felhívások hatására új szakpolitikai ütemtervek készülnek. Az Európai Bizottság által bemutatott európai zöld megállapodás ígéretes kezdete az előttünk álló, kritikus fontosságú évtizednek.

Diákoktól és családoktól kezdve egészen a városokig és régiókig, Európa-szerte számos ember tett már lépéseket ebbe az irányba. Most viszont az európai zöld megállapodás egy mindezidáig páratlan lehetőséget teremt: közös, koherens jövőképet fest egy egész kontinens számára.

az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) ügyvezető igazgatója

Európa környezetének állapota: az előttünk álló kihívás

Hans Bruyninckx

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ötévente kiad egy átfogó jelentést a környezet állapotáról és kilátásairól Európában. A nemrég megjelent hatodik kiadás – „Európa környezete – helyzetkép és kilátások 2020-banen” megerősíti azokat, akik nagyszabású, határozott és azonnali cselekvésért kiáltanak. A SOER 2020 azt igazolja, hogy az európai jogi szabályozás és a politikai célok számos téren sikeresnek bizonyultak. Csökkent a légszennyező anyagok kibocsátása, csökkent az üvegházhatásúgáz-kibocsátás, Európa szárazföldi és tengeri területeinek nagyobb része élvez most már védelmet. Európa a települési hulladékok egyre nagyobb részét hasznosítja újra. Bár ezek jelentős eredmények, az előttünk álló kihívásokat tekintve ütemük nem elegendő.

A SOER 2020 megerősíti, hogy termelési és fogyasztási rendszereink továbbra is több erőforrást vonnak el a természetből és gyorsabb ütemben, mint ahogyan azt a természet adott idő alatt pótolni tudja. Emellett a termékeink és szolgáltatásaink előállításának és felhasználásának módja szennyező anyagokat bocsát ki a környezetbe. Ezek a szennyezőanyagok hajlamosak keveredni és felhalmozódni, ami az ökoszisztémára és az emberi egészségre egyaránt kihat. Ha ehhez hozzávesszük a klímaválság és a biológiai sokféleség csökkenésének hatásait, a jövőnk egyre törékenyebbnek tűnik. Európa-szerte számos közösség és csoport már most érintett. A mezőgazdasági termelők kiszámíthatatlan időjárási körülményekkel néznek szembe. Európai emberek milliói vannak továbbra is kitéve káros mértékű légszennyezettségnek, és egyre gyakoribbak az áradások. A városi területek még mindig termékeny földterületeket kebeleznek be, és az infrastrukturális fejlesztések továbbra is darabokra tördelik a tájat. Ahhoz, hogy ezen aggasztó tendenciák némelyikét a visszájára fordítsuk, Európának együtt kell működnie más régiókkal és globális partnereivel.

Célkeresztben a jobb megvalósítás és a kulcsfontosságú rendszerek

Az európai országoknak teljes mértékben végre kell hajtaniuk a már elfogadott jogszabályokat. Ez minden bizonnyal további javulást hoz majd. Ugyanakkor a SOER 2020 eredményei arra is rámutatnak, hogy a hatékonyság fokozatos növelése, mint például hatékonyabb autók vagy tisztább üzemanyagok használata nem elegendő a rendszerszintű változásokhoz. Ezek a lépések még nem eredményeznek tiszta közlekedési rendszert. A települési hulladék szétválogatása nem vezet körforgásos gazdasághoz. Olyan módon kell kialakítanunk a termékeket és az előállítási folyamatokat, amelyekkel a természetből kivont erőforrások a gazdaságban maradnak. Ahhoz, hogy elérjük a karbonsemlegességet és megvalósítsuk a körforgásos gazdaságot, a szennyezőanyag-mentességi célkitűzést és a méltányos társadalom állapotát, újra kell gondolnunk, újra kell alakítanunk és újra kell építenünk azokat a kulcsfontosságú rendszereket, amelyek meghatározzák gazdaságunkat és mindennapi életünket, az energia-, élelmiszer- és közlekedési rendszerekkel kezdve. Ezek a változások nem lehetnek sikeresek anélkül, hogy támogatnánk az általuk érintett csoportokat. Egy egészséges és méltányos élelmiszeripari rendszerben csökkenteni kell a vegyszerek használatát a mezőgazdaságban, és jobban kell kezelni a rendelkezésre álló területeket, ugyanakkor biztosítani kell a magas termelékenységet és a mezőgazdasági termelők számára a jobb megélhetést.

Ezekhez a meghatározó változásokhoz meg kell tennünk a megfelelő befektetéseket a fenntartható megoldások léptéknöveléséhez és felgyorsításához, miközben fokozatosan vagy azonnal fel kell hagynunk a nem fenntartható és szennyező gyakorlatokkal. Az emberekbe, az innovációba és a tiszta ipari megoldásokba fordított megfelelő befektetés mindannyiunk számára segíthet jobb lehetőségeket és jobb életminőséget kialakítani.

Ígéretes szakpolitikai reakció: az európai zöld megállapodás

Az általunk kiadott SOER 2020 jelentés főbb következtetéseit szorosan tükrözi az Európai Bizottság múlt héten kiadott, Az európai zöld megállapodásen című közleménye. Ebben a közleményben egy következő öt évre vonatkozó cselekvési tervet körvonalaznak, amely során a von der Leyen vezette Bizottság több javaslatot is be fog nyújtani. Ezek többek között a következőket tartalmazzák: jelentős előrelépések Európa éghajlatvédelmi törekvéseiben, biodiverzitási stratégia, tiszta közlekedés és fenntartható finanszírozás, amelyek támogatását szorosan összehangolt uniós források biztosítják – köztük a méltányos átállási mechanizmus, amely az átállással érintett emberek támogatását szolgálja. Ez az egyezség alapvető fontosságú lesz abban, hogy Európa hozzájáruljon többek között az ENSZ fenntartható fejlődési céljai keretében megjelölt globális célkitűzésekhez.

Az Európai Bizottság európai zöld megállapodása, valamint a megállapodást az Európai Parlamentben és az Európai Tanácsban övező széles körű támogatottság konkrét jele Európa azon jövőképének és elhatározásának, hogy új utakra lépjen egy fenntartható és méltányos társadalom irányába. Európa politikai válaszát képezi a határozott cselekvést sürgető, egyre több európai polgár által hangoztatott, egyre növekvő méreteket öltő felhívásra. Valójában a diákoktól és családoktól kezdve egészen a városokig és régiókig, Európa-szerte számos ember tett már lépéseket ebbe az irányba. Most viszont az európai zöld megállapodás egy mindezidáig páratlan lehetőséget teremt: közös, koherens jövőképet fest egy egész kontinens számára.

Az európai zöld megállapodásban körvonalazott jövőkép megvalósítása nem lesz könnyű feladat. A múlt héten kiadott közlemény csupán egy hosszú folyamat kezdete. E kihívásokkal teli, ám izgalmas utazás során az Európai Környezetvédelmi Ügynökség elkötelezett az iránt, hogy a rendelkezésre álló legjobb ismeretekkel támogassa az európai környezet- és klímavédelemről folyó vitát.

Hans Bruyninckx

Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) ügyvezető igazgatója

Ez a vezércikk az Európai Környezetvédelmi Ügynökség 2019/04. számú hírlevelének 2019. decemberi számában jelent meg (EEA hírlevél, 2019/04)