Gyakran találkozunk szembe „zöld csomagolásban” értékesített termékekkel. Ami azért jó, mert a zöld csomagolások többsége biológiailag lebomló és zömében újrahasznosított anyagokból tevődik össze. De a „zöld” jelzőt nem csak ezek a tények miatt érdemlik meg a csomagolások, hanem a gyártásuk során alkalmazott technológia miatt is egyaránt. Mivel a folyamat során csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása.

Manapság egyre több gyártó kísérletezik valami újat kitalálni, és próbálkoztak olyannal is, mint a mindenki által ismert buborékfólia, ami tökéletes a stresszlevezetésre, de a környezettudatossággal erősen szembeszáll minden egyes pukkanása… Szóval valami új alternatívaként kitalálták a buborékkartont. Ez egy gomba alapú csomagoló anyag. Gyakran készítenek gombatenyészeteket, hogy azokat később ilyesmi jó célra használják fel, de szoktak gombagyökérből is csomagolásokat készíteni.

Nagyobb vállalatok, mint például az IKEA is, használ gombaalapú csomagolóanyagokat ezzel helyettesítve a környezetszennyező polisztirolt. Továbbá folyamatos kutatások folynak, hogy mivel helyettesíthető még a műanyag, és eddig nagy eséllyel állhat helyt a bio szövet, amelyet már alkalmaznak különböző ruhaneműk gyártásánál. Az organikus szövetek, de tovább megyek egyes növények is – többek közt: kender, banán, pálma vagy akár az ananász is – kiválthatják a műanyagszerepét. És a legtökéletesebb érv mellettük, hogy nem kell 100 nap a lebomlásukhoz, míg a műanyagnak – ennél sokkal több időre – 500-1000 évre is szüksége lehet.

Érdemes odafigyelnünk vásárlás közben, hogy amit válogatunk kosarunkba annak csomagolása megfeleljen a környezetünknek, hiszen a földnek megemészteni a sok mesterséges dolgot nagyon nehéz és hosszabb idő, amit saját magunktól veszünk így el.