termékenységi ráta [fertility rate]

Besorolás: T-Ty-U-Ü

A termékenységi ráta 1000 15 és 44 év közötti nőre jutó élveszületések száma.

Egy népesség teljes termékenységi rátája (TFR) azoknak a gyermekeknek az átlagos száma, amelyek élete során születnének egy nőnek, ha.

Az egyéves korspecifikus ráták összegzésével kapjuk meg egy adott időpontban. 2021-ben a teljes termékenységi ráta a dél-koreai 0,81-től a nigeri 6,91-ig változott.

A termékenység általában összefügg a gazdasági fejlettség szintjével. Történelmileg a fejlett országokban általában szignifikánsan alacsonyabb a termékenységi ráta, ami általában nagyobb gazdagsággal, oktatással, urbanizációval és egyéb tényezőkkel függ össze. Ezzel szemben a fejletlen országokban a termékenységi ráta általában magasabb. A családok gyermeket kívánnak munkájukért, és idős korukra gondozóként szüleik számára. A fogamzásgátlókhoz való hozzáférés hiánya, a hagyományos vallási meggyőződéshez való szigorúbb ragaszkodás, a nők általában alacsonyabb iskolai végzettsége és a nők foglalkoztatási aránya miatt is magasabb a termékenységi ráta.

A világ teljes termékenységi rátája 2019-ben 2,4 volt. A globális TFR az 1960-as évek óta gyorsan csökken, és egyes előrejelzők, például Sanjeev Sanyal azzal érvelnek, hogy az effektív globális termékenységi ráta a 2020-as években a 2,3-ra becsült helyettesítési ráta alá fog csökkenni. Ez stabilizálja a világ népességét valamikor a 2050-2070 közötti időszakban. Ez eltér az Egyesült Nemzetek előrejelzéseitől, amelyek szerint a világ népességének növekedése 2100-ig is folytatódni fog. Összességében ezek az előrejelzések azt jelentik, hogy bolygónk népessége valamikor a század második felében eléri a nulla növekedést.