Mivel szinte minden háztartásban van hűtő, mosógép, mikrohullámúsütő és számos hasonló gépezet, azért megvan annak az eshetősége, hogy elromlik, vagy pusztán tudatosságól szeretnénk lecserélni őket. A magyar háztartásokban egy-egy nagyobb műszaki cikk átlagéletkor 9 évre becsülhető, ami egyrészt pozitív, hogy megbízható eszközt vásárolt, másrészt pedig negatív.

A régebbi háztartási gépek sokszor többet fogyasztanak, mint az újabb verziójuk. Egy kutatás szerint közel 1,5 tonnával csökkenne a CO2 kibocsátás, ha a 8 évnél idősebb háztartási cikkeket lecserélnék korszerűbb változatra az emberek. De természetesen ez nem minden család elsődleges problémája a hétköznapokban. Ha mégis tönkre menne mosógépünk, akkor érdemes olyat vásárolni helyette, amely energiatakarékosabb és korszerűbb. És jön a kérdés, hogy mi legyen a meglévő rossz, vagy csupán megunt gépekkel?!

Nem is gondolnánk, hogy a begyűjtött e-hulladékok több mint felét a kidobásra szánt mosógépek és villanytűzhelyek teszik ki. Az ilyesfajta hulladék számos olyan alkatrészt hordoz magában, amely az egészségre és a környezetre egyaránt károsak lehetnek, ezért fontos az, hogy a kommunális szemétbe NEM kerülhetnek, még akkor sem, ha darabjaira bontjuk.

Gyakran találkozunk tavasszal és ősszel is lomtalanításokra előkészülve olyan utcaszakaszokkal, ahol kihelyezik a régi mosógépet. Hiába hívják fel a lomtalanításokat végző szervezetek a figyelmünket arra, hogy csak olyan hulladékot helyezzenek ki, amely nem fér bele kukánkba. Veszélyes és/vagy építkezési törmeléket semmiféleképpen nem szabad kihelyezni. Az az elektronikai berendezés jelent kivételt, amelyet szétszereltek és elektronikai alkatrészeiket eltávolították.

Na de akkor még is mit csináljak vele?

  • Sokan nem tudják, de a régi és elhasznált háztartási nagygépeket le lehet adni az elektronikai termékeket árusító szakáruházakban. A boltok kötelesek átvenni, teljesen függetlenül attól, hogy az adott üzletben lett vásárlova 8 évvel ezelőtt vagy sem. Sőt, még az is előfordulhat, hogy valamiféle kedvezményben részesítik a vásárlót, ha ott helyben vásárolni kíván helyette másikat. További pozitívum, hogy az átvétel teljesen díjmentes.
  • Az e-hulladékot akár saját magunk is elszállíthatjuk számunkra megfelelő hulladékudvarba is. Ebben az esetben figyeljünk a nyitvatartásukra, hiszen bizonyos hulladékudvarok csak egyeztetett időpontban fogadnak e-hulladékot.
  • De megoldás lehet még az adományozás is. Sok család, segélyszervezet nem engedheti meg magának, hogy az elromlott gép helyett hirtelen vegyen egy újat. Ha ismerünk ilyen családot, akkor ajánljuk fel nekik, ahelyett, hogy kidobnánk. Hiszen más otthonban még jó szolgálatot tehetnek, attól függetlenül, hogy mi már meguntuk vagy csupán nagyobbra volt szükségünk.

Ha megbízható, jó gépet választunk háztartásunkba, akkor azzal nem a pénztárcánknak kedvezünk huzamosabb időn át, hanem az e-hulladék mértéke is redukálódni fog. Viszont nagyon fontos azt kiemelni, hogy nem a magas ár tesz egy gépet megbízhatóvá, érdemes minden esetbe először utánajárni, mire ruházzon be az ember.