Az energia napjainkban egy nagyon sarkalatos téma. Egyre többször találkozunk vele, mint problémafelvető témával. Mennyit, mikor és hogyan állítunk elő?

Most a „hogyan” kérdésébe vetjük bele magunkat és szót ejtünk a hullámenergiáról.  

Az óceánok mondhatni tengernyi, sőt még annál is több energiát termelnek. Pontosabban kinetikus energiát, ami a mozgási energia. A mozgási – vagy kinetikus, ha úgy tetszik – energia a mozgásban lévő testek energiáját definiálja, amit mozgásuk során képesek munkavégzésbe fektetni. És itt most taglalhatnánk a munkavégzés fizikai fogalmát, de akkor elvennénk a figyelmet a lényegről. Szóval körülbelül évente majdnem 100 ezer terawatt órányi kinetikus energiát termelnek az óceánok, amit talán józan paraszti ésszel nem is könnyű felfogni. Egy terawatt Amerikában több mint 30 millió háztartás energiaszükségletét látja el egy év alatt. Akkor miért nem juttattjuk el mindenhova ezt a csodás megújulóenergiát?!

Nos, mivel köztudott, hogy a víz sűrűbb a levegőnél ezért a hullámenergia sokkal jobb termelési lehetőségekkel rendelkezik, mint a szélenergia. Azonban a hullámenergia nem túl gazdaságos. A szükséges alkatrészeknek bírniuk kell a mélytengeri nyomást és a korrózióval is szembe kell nézniük. Szóval a hullámmal szembenézni nem kis feladat.  

De azért ne higgyük azt, hogy akkor nem is próbálkozunk.

Egy amerikai vállalat kidolgozott egy technológiát, amelyben a hullám energiáját külső mozgó alkatrészek nélkül alakítja át. A technológia lényegében egy nem mindennapi bójára épül. A megszokott módon egy bója lebeg a víz felszínén, de a belsejébe mágneseket, a külsőjére vas-alumínium rudakat erősítettek. A rudakat felruházták még kábelekkel, amelyek termelik az elektromos áramot, méghozzá a hullámzás által okozott toló-húzó hatás miatt. Az óceánban lévő stabilitást egy úgynevezett horgony biztosítja. Az, hogy minden megfeleljen a víz változó adottságainak komoly számításoknak kell eleget tenni, ami komoly anyagi költségekkel jár. Az óceán kinetikus energiája tökéletesen hasznosítható lenne, ha megfizethetővé válik. A költségvetésbe bele kell kalkulálni a karbantartást, a pótalkatrészek biztosítását, a dagály idején való működtetést is stb.

Lehet még várnunk kell az áttörésre, hogy az óceánok által termeljünk elegendő energiát. De az biztos, hogy a Föld egyik legkihasználtalanabb megújuló energiaforrása az óceán. Ha megvan a tökéletes technológia, akkor egy lépéssel közelebb kerüljünk, hogy Földünk megkönnyebbüljön az emberi terhek alól.