A magyarok egyik közkedvelt üdülési helye a Balaton mellett élvonalban a Velencei-tó. Sokan szeretnek oda utazni és megpihenni, kirándulni, de vajon meddig tehetjük ezt meg?! Több írás is szól arról, hogy a tavaly évi halpusztulás milyen problémákkal jár. De valójában ez csupán tünet, egy sokkal összetettebb problémával járó vízhiánynak.

A tavalyi vízállapot felmérésen kapott eredmények sokkolóak voltak. A felmelegedés tönkreteszi a tavat, de a gyors csapadékpótlásra egyszerűen nincs megoldás. A halpusztulás okozott még egy problémát a Dinnyési-fertőben, ugyanis a kiszáradás tucatnyi hüllőtől, kétéltűtől és vízimadaraktól vette el élőhelyüket.

Az agárdi vízmérce sem kecsegtető adatokat mutatott tavaly július elején, amikor a leolvasás szerint 89 cm volt a vízállás, míg 2019-ben szinte megegyező időpontban 158 cm volt.
Az idei adatok eddig nem bíztatóak, ugyanis csökkenő tendenciát mutatnak március hónapban végig. Viszont, ha csak az elmúlt két évet vesszük figyelembe akkor szembesülhetünk azzal a ténnyel, hogy a magyarok egyik legismertebb állóvizének közel fele – 44%-a – eltűnt. Mondhatjuk, hogy a magyar nemzet már járt hasonló cipőben, ugyanis a rendszerváltás óta már kétszer tapasztaltunk hasonlót. Legelőször 1990 és 1993 között, amikor a probléma még súlyosabb volt, mint jelenleg és 2003-ban amikor rövidebb ideig tartott a gond. Szakemberek hívják fel a figyelmünket, hogy a vízhiány már tavaly óta tart, ami komoly krízis helyzetet okoz.