Kolumbiában nem csak úgy megjelentek a vízilovak, hanem a hírhedt drogbáró Pablo Escobar magánállatkertjébe került négy New Orleansban vásárolt víziló. Pablo halála után az állatokat nem tudták lefoglalni a hatóságok, így átvették a közelben lévő Magdalena folyó uralmát. A környezet ideális a vízilovak számára, hatalmas legelők, és természetes ellenségük sincs, ezáltal annyira elszaporodtak, hogy a második legnagyobb populáció található meg itt Afrika után.

Sajnos egyre több problémát okoztak, kiszorították az őshonos állatfajokat, és halászokat is megtámadtak. Olyan eset is előfordult, hogy a városokban jelentek meg, megrémítve az embereket. Egy bikát le kellett lőni, miután életveszélyesen megsebesített egy halászt. A vizek oxigénszintjére rossz hatással van ürülékük, tönkreteszik a termést és az állatról emberre terjedő betegségek gyakoribbá váltak.

Sokan úgy gondolták ki kell lőni ezeket az állatokat, de még többen inkább úgy, hogy nem kilőni, hanem a termékenységüket kell mérsékelni. Sikerült 24 egyednél nyílpuska segítségével fogamzásgátlót beadni, és 11 vízilovat állatorvosi rendelőben sterilizálni. Ezek a műveletek rengeteg pénzbe kerülnek, és nagyon lassan haladnak, ugyanis egy majd két tonnás állatról van szó, amelynél messziről elég nehéz megállapítani nemét. Egy kolumbiai ökológus úgy gondolta, ki kell lőni ezeket az állatokat, nincs más megoldás, de egy ohiói kerületi bíróságon ezek után olyan személyeknek ismerték el a vízilovakat, akiknek jogai vannak – legalábbis Amerikában – és nem lehet csak úgy lelőni őket. Természetesen a helyi hatóságok fognak dönteni a sorsukról, ugyanis hiába Kolumbiában ennek a törvénynek nincs hatása.