Nagy a baj: már a vérünkben úszkálnak a mikroműanyagok

Az egyre fokozódó és megterhelőbb környezetszennyezés ékes bizonyítéka, hogy már az emberi vérben is kimutatható a mikroműanyagok jelenléte – sajnos igen nagy arányban. Egy kutatás alanyainak nyolcvan százalékában jelen volt a szennyezés: huszonkét egészséges felnőtt vérmintájából tizenhétben találtak műanyagszemcséket. A minták felében PET-műanyagot, az italpalackok alapanyagát, egyharmadukban csomagolásra használatos polisztirént találtak, minden negyedik esetben pedig a műanyag táskák építőkövét, polietilént.

A vizsgálatból kiderült, hogy ezen részecskék nemcsak terjedni tudnak a szervezetben, de meg is tapadnak a különböző szervekben. Noha a mikroműanyagok az egészségre gyakorolt káros hatása jelenleg még nem tisztázott, de laboratóriumi kísérletekben károsodást okoztak a sejtekben, az pedig már ismert, hogy a légszennyezéssel szervezetünkbe kerülő apró részecskék évente több millió ember halálát okozzák.

A kutatást végző Dick Vethaak, a hollandiai Vrije Universiteit ökotoxikológusa szerint indokolt az aggodalom, hiszen a csecsemők székletében tízszer több mikroműanyag található, mint a felnőttekében, és hogy a cumisüvegből táplált csecsemők naponta több millió mikroműanyag-részecskét nyelnek le, ráadásul ők (és a kisgyermekek) sokkal érzékenyebbek a vegyi anyagokra, mint a felnőttek.