A nyárra mindenki pozitívan gondol, de sajnos az egyik kellemetlen velejárója, főleg tópart mellett, este, a szúnyogok megjelenése. Szinte lehetetlen megúszni. A szúnyogok, amelyek emlősök vérét szívják nem puszta élvezetből teszik azt, ugyanis nem tudnak szaporodni, ha nem jutnak vérhez. Régen sokunknak adták a tippeket, hogy nem fog az a fránya csípés viszketni, ha például keresztet teszünk a közepébe, egy kis ecettel borogassuk és nagyjából el is fog múlni. Most viszont hatalmasra duzzadnak a csípések, és pont elég pár percet eltöltenünk kint a szabadban, már a prédáik is lettünk és testünket rengetek csípés borítja.

De miért is viszket?

Amikor a szúnyog a szúró-szívó szájszervét beleszúrja bőrünkbe, akkor nyála segítségével véralvadásgátló anyagot juttat a sebbe, amit a mi jól működő szervezetünk érzékel. A szervezetünk megpróbál ellenállni, és megszabadulni ezektől az idegen fehérjéktől, méghozzá hisztamin felszabadításával. Egyre többen kerülnek abba a hátrányos helyzetbe, hogy már amúgy is van valamilyen allergiájuk a nyáron, esetleg pollenre, és a szervezetben magasabb a hisztaminszint, így erősebben reakciót is vált ki a csípés. A szúrás helyén a csípés körül a hisztamin hatására kitágulnak az erek és az érfalak áteresztőbbé válnak, ezáltal folyadék jut a környező szövetekbe. Ezért alakul ki a kipirosodás és a duzzanat.

És a lényeg! Azért érezzük, hogy viszket a csípés, mert a körülötte lévő idegvégződéseket irritálja ez a gyulladásos folyamat.