Ha valakinek van kutyája egészen biztos találkozott már azzal a jelenséggel, hogy a kedvence még a pihenés előtt köröz fekhelye körül. Ez a tevékenység nagyon régre, még a háziasításuk előtti időszakra nyúlik vissza, amikor még nem volt pihe puha fekhely vagy gazdi mellett alvás az ágyban. Ez az úgynevezett fészekkészítési ösztön, amely egy genetikailag kódolt viselkedés a kutyáknál.

De mire is jó pontosan?

Nos, akkoriban a kutyák a vadonban éltek, saját maguknak kellett megalkotni fekhelyüket, és úgy, hogy az biztonságos és kényelmes legyen. Egyrészt a magas aljnövényzet letaposása és az ott található rovarok elhajtása miatt alakulhatott ki ez a szokás. Másrészt egy biztonsági cselekedet, amivel jelezték más állatoknak a kitaposott bozóton, hogy az a terület bizony foglalt. Továbbá megfigyelhető a vemhes szukáknál, hogy azt a területet nem csak letapossák, hanem ki is bélelik a leendő utódoknak, hogy minél kényelmesebb legyen számukra, és a szülés folyamatára.

Segíthet a hőmérséklet szabályozásban?

A melegebb éghajlaton lévő kutyák felásták a talajt, hogy eltávolítsák azt a réteget, amely megtartotta a nap melegét, így varázsolva hűvösebb fekhelyet maguknak. Ezzel szemben a hidegebb helyeken élők azért köröztek, hogy minél jobban össze tudjanak gömbölyödni, így megtartva testük melegét.

Előfordulhat, hogy a kutyád nagyon sokat köröz, netán leguggol és felemelkedik többször a lefekvés előtt, ami azt jelezheti, hogy ízületi problémája van. Amennyiben észrevesszük, hogy kutyánk így viselkedik, forduljunk az állatorvoshoz, hogy még időben kiderüljön, ha baj van.