A rendkívül gyönyörű külsővel rendelkező nyílméregbéka senkit ne tévesszen meg szépségével, ugyanis a legmérgezőbb állatok közé tartozik. Szerencsére ilyen békával itthon nem találkozhatunk, maximum egy akvárium terráriumban, de azért nem árt, ha tisztában vagyunk vele milyen békatípus is ő valójában.

A nyílméregbéka egy roppant mérgező bőrváladékot termel, nevét sem véletlen kapta. Dél-Amerikában az indián törzsek a béka által termelt mérget nyilaik hegyére kenték, majd ezeket a mérgezett nyilakat használták a vadászatok során – igencsak nagy sikerrel. Amennyiben fájdalmat vagy veszélyt érzékelnek, elkezdik termelni a mérget a fülük mögött és a hátukon található mirigyek segítségével.

A méreg

Ez egy tejszerű anyag, amely idegméregként viselkedik. Ha a jobbik esetet nézzük, akkor csak bénulást okoz, azonban, ha a rosszabb forgatókönyv szerint alakulnak a dolgok akkor halált okoz, ha az emberi szervezetbe jut. Ez megtörténhet egy vágáson keresztül, vagy beszívódhat a nyálkahártyán keresztül is.

Egy kis érdekesség

A fogságban tartott békák egy idő után elveszítik ezt a halálos képességüket. Nagy valószínűséggel ezek a békák nem maguk termelik csak úgy a mérget, hanem az elfogyasztott rovarokból vonják és választják ki a gyilkos anyagot. A fogságban tartott békák nem jutnak hozzá azokhoz a rovarokhoz, amelyeket az élőhelyükön megszoktak, fogyasztottak, ezáltal pedig csökken vagy akár meg is szűnik a mérgező anyag termelése. Érzékenyek a környezetük változására és sajnos fogságban hamar el is pusztulnak. Éppen ezért az élőhelyeik védelmére már indultak kezdeményezések.

Bár nagyon veszélyes állatról van szó, de ők maguk is a veszélyeztetettek közé tartoznak.