Egy nem rég megjelent tanulmány szerint műszálas ruhák szennyezik világszerte a vizeket. Az is kiderült a statisztikák alapján, hogy manapság minden második ruhanemű fosszilis tüzelőanyagból készül, vagyis joggal beszélhetünk a fosszilis fashion-ről.

Eddig is állítottak elő különféle textíliákból elő ruhákat vagy szőnyegeket, de 2019-re a textilpiac 70%-át ruházati ipar teszi ki. Amit azért lássunk be, nagyon sok. Egy másik tanulmány kimutatta, hogy a textiliparnak előállított műszálas szövetek gyártásánál a globális olajfogyasztás 1,35%-át tudhatja magáénak az ipar. Napjainkban a poliészter hasít, és hiába keressük a belső ruházati etiketten, hogy „100% pamut” egyre kevesebbszer fogunk vele találkozni, mert a világon létező textilanyag felében megtalálható ma már a poliészter. Ha így haladunk tovább akkor 2030-ra a textíliák közel 90%-a poliésztertartalmú lesz.

Eddig már biztos sokan hallottunk a fast fashion cégekről, amelyek lényegében olcsó alapanyagokból és olcsó munkaerővel csináltak évről évre nagyobb és megújuló kollekciókat. Ezek a cégek azok, akik hozzájárulnak a textilhulladék növeléséhez globális szinten, mind azért, mert átálltak a fosszilis tüzelőanyagokból gyártható szövetekre. A mindig megújuló kollekció azért okoz problémát, mert van olyan fast fashion cég, aki egy év alatt akár 10 de akár 20 kollekciót is a piacra dob. Tehát ők lesznek azok a fashionista cégek, akik joggal viselhetik a fosszilis előtagot…

Ha tudatos vásárlók akarunk lenni, és már pedig miért ne akarnánk (?!), át kell látnunk a csábítgató reklámokon, a „csak neked most -20%” ösztönző szövegeken. Ha felismerjük a trükköket akkor könnyedén megállíthatjuk a túlfogyasztást, vagy legalább lelassíthatjuk.

Meg kell őrizni a már meglévő ruháink épségét. Ha mossuk akkor érdemes alacsonyabb hőfokon, mosógéllel és teli pakolni a mosógépet, hogy ne dörzsölődjenek annyira műszálas ruháink. Így lehetünk a legtudatosabbak napjainkban.