A walipini üvegház Dél-Amerikából származik, azzal a céllal fejlesztették, hogy az ott élő gazdálkodók a hideg időjárás ellenére is tudjanak maguknak növényeket termeszteni. A kialakított technológia lényegében az üvegházak és a pincék ötvözetéből jött létre. Walipini annyit jelent, mint meleg hely.

Ezen üvegházak falai – a pincékhez hasonlóan – a föld alatt vannak és a tetőt alkotó üveg vagy szimpla fólia alkotja. A tetőnek köszönhetően minden kis fényt képes hasznosítani az üvegház, még a leghidegebb időben is. A föld alatti falak pedig biztosítani képesek az állandó 5-10°C hőmérsékletet még akkor is, amikor kint tombolnak a mínuszok.

Ennek a technológiának köszönhetően a kora tavaszi és a késő őszi időszakban is aktív maradhat a földművelés. Elkezdhető a korai palántázás, vagy akár kitolható a késő szüretelés is egyaránt.

Számtalan előnye van, de az egyik legkiemelkedőbb a költséghatékonyság. Mivel a hagyományos üvegháztól eltérően itt nem üvegből vannak a falak, hanem a falat maga a föld adja. Igaz az ásás nagy munkával jár, de kevesebb pénzbe kerül. A tető kerül csupán némi anyagi ráfordításba, de teljesen célnak megfelelő akár a használt ablaküveg is.

A nyári hónapok kivételével a növények számára a legideálisabb a hőmérséklet, különösen a fagyra vagy kártevőkre érzékeny fajták számára. Mivel a föld hője megvédi őket, ezért a talajmenti fagyoktól egyáltalán nem kell tartani, ha épp palántázni szándékozunk a walipini üvegházunkban.

Néhány hasznos tippet érdemes megfogadni, ha kertünkbe telepítenénk egy ilyesfajta üvegházat:

  • Tájolás: legjobban ki tudja használni a téli napot is, az északi féltekén dél felé legyen a tető legnagyobb felületű dőlésszöge
  • A tető szöge: téli nap 19°-os, a nyári 66°-os szöget zárnak be. Ennek függvényében kell megépíteni a tetőt.
  • Nyári időszakban le kell fedni a tetőt, hogy ne égjenek ki a növények az erős fény hatására.