A mai magyar háztartások javarészében megtalálható a mosógép. Egy kutatás szerint, ezen mosógépek megvásárlásakor alap szempont volt, hogy energiatakarékos legyen a háztartásigép. Így a háztartásokban használt készülékek kétharmada energiatakarékosak. Ami már önmagában egy elég pozitív dolog, de nem biztos, hogy mindenki tudja is annak megfelelően használni. Ha igazán szeretnénk, hogy mosógépünk keveset fogyasszon akkor nagyon oda kell figyelnünk a hőfokra, megfelelő program kiválasztására és arra is, hogy milyen tisztítószert alkalmazunk.

A mosáson valóban lehet spórolni. Természetesen minden háztartás máshogy tud. Vannak a nagyobb családok, akik gyereket vagy gyerekeket nevelnek; és vannak fiatal párok vagy önálló független személyek, akiknek nem mindig jön össze a héten 3-4 adag szennyes. De itt persze nem arra szeretnék kitérni, hogy ritkábban vessük le szennyesünk, hiszen higiéniai szempontok miatt mosunk!
Viszont, ha figyelembe vesszük a programkínálatokat, akkor a közkedvelt vegyes és eco program helyett alkalmazhatnánk a gyapjú/kézi mosás programot is. Vagy csupán figyelembe vehetnénk a hőfokot is, hiszen a magyar háztartások számottevő része mos 40 fokon. Pedig, ha alacsonyabb hőfokon történne a ruhák tisztítása akkor éves szinten 7-10% energiát képes lenne 1-1 háztartás megspórolni.

Az ideális mosási hőfok a 30 lenne. Hiszen közepesen szennyezett ruháknál ugyanolyan hatékonyan tisztítja, mint a 40. További praktika lehet még, ha rövid programot vagy alacsony centrifuga fokozatot választunk, vagy csupán a foltosabb ruhákat beáztatjuk gépi mosás előtt.

Ha pedig még inkább „zöldíteni” szeretnénk a mosásunkat, akkor az alacsony hőfok mellett ne használjunk öblítőt. Ugyanis az öblítők megtévesztő elnevezése ellenére, a ruha öblítésében, vagyis a mosószermaradékok eltávolításában nem játszanak közre, és ezen felül káros lehet egészségünkre és környezetünkre is.

Ahogy már egy korábbi cikkünkben is írtuk, az öblítő teljesen környezetbarát változata az ecet. Az ecet nem csupán a pénztárcabarát (hiszen míg 1 liter ecet 200 Ft-ba kerül, addig egy flakon öblítő kb. négyszeresébe), hanem akár a mosógépünk élettartamát is képes meghosszabbítani. Viszont, ha a legkorszerűbb mosógépünk van, akkor sem ecet, sem öblítő nem szükséges, hiszen az ún. steam funkcióval válnak a ruhák puha és lágy tapintásúvá.

Megvannak a praktikák, amivel háztartásunk hatékonyságát növelni tudjuk, csak ismernünk kell őket. A tudás függvényében más akadályunk nem lehet, hogy jobbá tegyük környezetünket és otthonunkat. Nem kell a legdrágább mosógépet megvennünk, hogy spórolhassunk, elég a szokásainkat újra gondolni, hiszen így környezetünk mellett még a pénztárcánkról is levesszük a terhet.